Nieco ponad 20% Polaków uważa, że Rada Polityki Pieniężnej od 1,5 roku nie obniżyła stóp procentowych z powodów politycznych, jak wynika z sondażu Opinia 24 przeprowadzonego dla RMF FM. Pogląd ten podzielają głównie zwolennicy Koalicji Obywatelskiej.
Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej (MPC) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie po raz 17. z rzędu. Poprzednia korekta miała miejsce w październiku 2023 r. W rezultacie podstawowa stopa referencyjna pozostała na poziomie 5,75% przez ostatnie półtora roku. Spowodowało to znacząco wysokie spłaty pożyczek, podczas gdy osoby rozważające nowe pożyczki bankowe napotkały znaczne ograniczenia w zakresie swoich możliwości pożyczkowych.
Polacy o braku obniżek stóp procentowych
Studio Opinia 24 w sondażu dla radia RMF FM zapytało Polaków, jak postrzegają powody utrzymywania się wysokich stóp procentowych.
Na pytanie: „Jakie są według Ciebie powody, dla których Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego nie obniżyła stóp procentowych w ostatnich miesiącach?”, 22% uczestników wskazało na powody polityczne. 13% wskazało, że czynniki polityczne były główną przyczyną, ale miały minimalny związek z czynnikami ekonomicznymi. 16% respondentów uważa, że motywy polityczne były równie istotne jak względy ekonomiczne. Jeden na dziesięciu uczestników uważa, że względy ekonomiczne mają większy wpływ, podczas gdy 13% twierdzi, że decyzje RPP w sprawie stóp procentowych są motywowane wyłącznie czynnikami ekonomicznymi. 27% ankietowanych nie wyraziło opinii w tej sprawie.
Pogląd, że MPC nie obniża stóp procentowych wyłącznie z powodów politycznych, jest najsilniej popierany przez wyborców Koalicji Obywatelskiej (41%). Z kolei zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości są bardziej skłonni sądzić, że Rada kieruje się przede wszystkim względami ekonomicznymi (37%).
Niedawno niektórzy członkowie RPP, w tym przewodniczący Rady Adam Glapiński, zasugerowali, że ewentualna obniżka stóp procentowych mogłaby nastąpić już na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na początek maja.
Badanie przeprowadzono w dniach 14–16 kwietnia 2025 r. na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Wykorzystano w nim podejście mieszane: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI) i ankiety internetowe (CAWI).