Obniżki stóp procentowych tylko jesienią? Głosy RPP

Pożyczający Wszystkie znaki wskazują na to, że niedawna obniżka stóp procentowych nie będzie początkiem serii obniżek. Na podstawie komentarzy członków MPC, kredytobiorcy będą musieli poczekać do jesieni na kolejną korzystną decyzję.

Na początku maja Rada Polityki Pieniężnej (MPC) zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych po raz pierwszy od 1,5 roku. Obniżka wyniosła 50 punktów bazowych, co spowodowało spadek głównej stopy referencyjnej do 5,25%. Posunięcie to było oczekiwane przez kredytobiorców, ponieważ umożliwia niższe spłaty pożyczek.

Czy ostatnie działania Rady Polityki Pieniężnej oznaczają początek serii obniżek? Według komentarzy członków Rady Polityki Pieniężnej niekoniecznie tak jest. Obniżka stóp podczas czerwcowego posiedzenia wydaje się mało prawdopodobna. Lipcowe posiedzenie, które jest ostatnią sesją decyzyjną przed przerwą letnią, pozostaje tematem debaty.

Czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe dopiero po przerwie wakacyjnej?

Członek RPP Przemysław Litwiniuk nie wyklucza obniżki stóp procentowych w lipcu. Twierdzi, że może to nastąpić, jeśli napływające dane i prognoza na lipiec dostarczą przekonujących argumentów, które zmniejszą ryzyko utrzymania się inflacji na stale wysokim poziomie w kolejnych kwartałach.

– Jednak mnogość tych ryzyk, w tym czynników zewnętrznych, wraz z zakresem danych, które będą na nie wpływać, powodują, że bardziej prawdopodobne jest, że zwycięży scenariusz wstrzymania się ze zmianą stóp procentowych do posiedzeń zaplanowanych na jesień – zauważył Litwiniuk w komentarzu dla PAP Biznes po posiedzeniu gabinetu cieni Koła Naukowego Finansów i Makroekonomii SGH we wtorek wieczorem.

Według Litwiniuka, w dalszej części roku – w zależności od danych – możliwe są dwie lub trzy kolejne obniżki o 25 punktów bazowych lub jedna większa korekta.

– Jeśli chodzi o cykl redukcji – gdyby Rada miała uzasadnione powody i zamierzała reagować stopniowo cięciami o 25 punktów bazowych, to sądzę, że moglibyśmy oczekiwać cyklu 2-3 kolejnych redukcji, co łącznie dałoby spadek o 100-125 punktów bazowych do 2025 r. Jeśli jednak na początku jesieni pojawią się warunki do znaczącej korekty, napędzanej między innymi przez stabilne ceny energii i spadającą dynamikę płac, to tylko jedno zdecydowane działanie może być uzasadnione. Wszystko zależy od danych, na które czekamy, a obecnie jest za wcześnie na mocne twierdzenia – wyjaśnił członek RPP.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *