dgk
Najwięcej takich firm było w budownictwie, handlu oraz sektorze badań i nauki, przemysłowej, HoReCa i transportowej. Na drugim końcu listy są firmy z najmniejszą liczbą zawieszeń i tu mamy górnictwo, energetykę, dostawę wody i usługi komunalne (poniżej 1 proc. zawieszeń).
Blisko 53 tys. razy zawieszały działalność firmy budowlane, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o 65 proc. 37 tys. firm zawieszono w szeroko rozumianym sektorze handlu, hurtowego i detalicznego.
Jak uważają eksperci, złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej – ponad 24 tys. takich firm dokonało zawieszenia w 2023 r. Świadczyć to ma o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm.
Ale najbardziej dynamicznie rosła liczba zawieszeń w sektorze HoReCa. W 2023 roku zawieszono tu blisko 17 tys. firm, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o blisko 260 proc. przed pandemią w branży HoReCa notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych hoteli i restauracji.
Pewnym zaskoczeniem może być obecność na liście sklepów internetowych. Choć branża e-commerce od lat jest w rozkwicie i rozwija się najbardziej dynamicznie, to jednak jest na tym rynku duża konkurencja, której wiele biznesów po prostu nie wytrzymuje. Łącznie w całym 2023 roku zniknęło 7,2 tys. e-sklepów. W porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi to wzrost o ponad 49 proc. – dodaje.
Tylko w styczniu 2024 roku na zawieszenie działalności zdecydowało się kolejne 12,9 tys., choć tego typu operacje firmy mogą w ciągu roku podejmować częściej niż raz.
Czytaj więcej
Biznes Przedsiębiorcy coraz częściej zawieszają działalność. To ucieczka przed kłopotami
W 2023 roku w Polsce zdecydowano się na ten krok niemal 250 tys. razy. W podziale na branże dominuje tu budownictwo, przed handlem oraz sektorem badań i nauki.