Nowe miasta na mapie Polski. Zmiany od 2025 r., jest projekt rozporządzenia

W przyszłym roku siedem miejscowości uzyska w Polsce status miasta – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Zmienią się też granice niektórych gmin i istniejących już miast. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale, a zmiany w podziale terytorialnym kraju mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Zdjęcie

Nowe miasta na mapie Polski. Otrzymają prawa w 2025 r. Zdjęcie ilustracyjne /123RF/PICSEL

Nowe miasta na mapie Polski. Otrzymają prawa w 2025 r. Zdjęcie ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

O planowanych zmianach poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Uzasadniono je uwzględnieniem wniosków, które wpłynęły od samorządów do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadania statusu miasta miejscowościom i zmiany siedziby władz gminy.

Siedem miast w pięciu województwach

MSWiA informuje, że prawa miejskie otrzymają miejscowości w pięciu województwach. Trzy z nich – Końskowola, Kurów i Wąwolnica – w lubelskim. W woj. mazowiecki miastem od 1 stycznia będzie Kazanów. Również leżąca w woj. pomorskim Kobylnica, Sobków w woj. świętokrzyskim oraz Zaniemyśl w woj. wielkopolskim.

Reklama

Zmiana wpływa na wizerunek miejscowości i zwykle zwiększa jej prestiż. Dzięki uzyskaniu nowego statusu, nowe miasta zyskują atrakcyjność inwestycyjną. Mają też ułatwiony dostęp do środków z Unii Europejskiej. To zaś przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności. Nowy status ułatwia inwestowanie w turystykę czy np. w odnawialne źródła energii. Dzięki niemu ośrodek może korzystać ze wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych a także uczestniczyć w nowych zadaniach oświatowych. 

Zmiany granic gmin i miast

Projekt przewiduje również zmiany granic gmin, na przykład gminy Chełm i miasta Chełm. Obie jednostki od lat wiodły spór o swoje granice. Zostaną one też wyznaczone między Moszczenicą i Bieczem, Suchą Beskidzką i Zembrzycami, Zarzeczem i Kańczugą, Orzeszem i gminą Ornontowice, gminy Kaźmierz i Szamotuły oraz miasto i gminę Kołobrzeg.

MSWiA chce też wprowadzić 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast. W tym przypadku oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie nowych limitów dotyczy: Lubska, Lubienia Kujawskiego, Rejowca i Olsztyna. Do tego dochodzi jeszcze zmiana siedziby władz gminy Batorz z Batorza do Batorza Pierwszego. 

Zgodnie z obowiązującym prawem, nadanie statusu miasta musi zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. A po uzyskaniu ich stanowiska nad pomysłem obraduje rada gminy.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Robotyka po polsku Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *