Mariusz Błaszczak może stracić immunitet. Co zarzuca się byłemu szefowi MON?

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajęła się wnioskiem złożonym przez pełnomocnika byłego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego, który czuje się publicznie znieważony przez Mariusza Błaszczaka. Komisja opowiedziała się za wyrażeniem zgody na uchylenie immunitetu byłemu szefowi MON.
Mariusz Błaszczak może stracić immunitet. Co zarzuca się byłemu szefowi MON? - INFBusiness

Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Marcin Obara

W maju pełnomocnik byłego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego wystąpił do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do odpowiedzialności karnej.

Sprawa dotyczy rosyjskiej rakiety, która spadła na terytorium Polski. Błaszczak publicznie poinformował, że gen. Piotrowski nie poinformował go o tym zdarzeniu. To spowodowało kryzys na szczytach dowódczych Sił Zbrojnych. M.in. z tego powodu w październiku – na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi z wojska postanowili odejść Dowódca Operacyjny oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak.

W piśmie do sejmowej komisji pełnomocnik dowódcy powołuje się na art. 212 Kodeksu karnego dotyczący „publicznego znieważenia”. Po posiedzeniu komisji poinformowano, że zostanie przedłożona propozycja przyjęcia wniosku oskarżyciela prywatnego o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej byłego szefa MON.

Cezary Tomczyk: Mariusz Błaszczak był informowany przez wojsko o rosyjskiej rakiecie

W kwietniu tego roku wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że nie ma wątpliwości w sprawie przekazu informacji dotyczących rakiety. 

„Większość informacji dotyczących przywołanego zajścia opatrzona jest klauzulą niejawności. Poniżej przedstawiam fakty w tej sprawie. 16 grudnia 2022 r., nad ranem, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak otrzymał informację z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej o zagrożeniu rakietowym dla Polski. Rakieta została zaobserwowana kilkadziesiąt km od wschodniej granicy RP. Podwyższono gotowość obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej, poderwano amerykańskie samoloty bojowe. Ponadto Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych telefonicznie powiadomił Ministra Obrony Narodowej o możliwym, realnym zagrożeniu dla Polski. Uruchomiono także parę polskich myśliwców MiG-29. Minister Obrony Narodowej, na konferencji prasowej 11 maja 2023 r., przekazał opinii publicznej następujące informacje – cyt. '…w sprawozdaniu operacyjnym Dowództwa Operacyjnego z 16 grudnia, które otrzymałem znalazła się informacja, że w dniu 16 grudnia nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej …;. To stwierdzenie Pana Ministra Mariusza Błaszczaka jest prawdziwe, o czym już informowałem w swoim wystąpieniu sejmowym. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak natomiast nie poinformował, że informacje o przywołanym incydencie w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się w meldunku weekendowym – sprawozdaniu operacyjnym obejmującym 16-18 grudnia 2022 r. Tak więc informacje o incydencie znajdowały się w wojskowych dokumentach sprawozdawczych w odniesieniu do incydentu z 16 grudnia 2022 r. Ówczesne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej nie zapoznało się z przytoczonymi powyżej meldunkami. Za sposób organizacji systemu informacji wewnątrz Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiada Minister Obrony Narodowej – wtedy Pan Mariusz Błaszczak. W 2018 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej został przyjęty mechanizm, zgodnie z którym Minister Obrony Narodowej nie zapoznawał się z meldunkami dobowymi oraz weekendowymi. Minister Obrony Narodowej miał za to obowiązek zapoznawania się z meldunkami tygodniowymi” – przekazał w odpowiedzi na interpelację wiceminister obrony.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *