Ogrodzenie to fragment zabudowy, który chroni nas przed wtargnięciem osób trzecich czy zwierząt. Zapewnia nam prywatność i bezpieczeństwo. Czasami zdarza się, że sąsiad wymaga od nas opłat za wymianę ogrodzenia. Czy ma do tego prawo?
Część z nas dzieli ogrodzenie ze swoim sąsiadem (Adobe Stock)
Wiele osób decyduje się na montaż ogrodzenia wokół swojej działki. W ten sposób wyznaczają one granice swoich posiadłości i utrudniają dostęp osobom trzecim oraz zwierzętom. Niektórzy dzielą ogrodzenie ze swoim sąsiadem. Co zrobić w sytuacji, gdy sąsiad chce je wymienić i wymaga od nas zapłaty? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – wyjaśnia WP Kobieta.
Powiadomienie i zgoda na budowę ogrodzenia
Co zrobić, jeśli działka sąsiada nie jest jeszcze ogrodzona, a on chce postawić na niej płot? Po pierwsze, musi powiadomić nas o swoich zamiarach, bowiem nasza pisemna zgoda jest niezbędna do zawarcia umowy. W dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące wymiarów, kształtu oraz kosztów budowy i utrzymania ogrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: A gdyby tak rzucić wszystko…, czyli ucieczka w Bieszczady nowym Mercedesem Klasy V
Podział kosztów budowy ogrodzenia
Czy sąsiad ma prawo wymagać od nas pieniędzy za ogrodzenie? Prawo są jasne. Art.154 Kodeksu Cywilnego mówi, że 'mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy’. W praktyce oznacza to, że wspólnie z sąsiadem musimy pokryć koszty budowy i utrzymania ogrodzenia.
Skutki nieprzestrzegania przepisów
Niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może skończyć się w sądzie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy płot nie znajduje się na granicy obu działek. Wówczas sąsiad nie ma prawa żądać od ciebie zwrotu kosztów za ogrodzenie. Jeśli jednak płot zostanie bezprawnie postawiony na granicy obu działek, można zażądać jego rozbiórki. Pamiętaj jednak, że dotyczy to sytuacji, kiedy nie doszło do zawarcia umowy lub innych wspólnych ustaleń.