Z końcem czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Wdraża ona regulacje wynikające z unijnej dyrektywy. Modyfikacje dotyczą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Zmiany dotyczą pracowników wielu branż.
Ministra potwierdza plany rządu (Licencjodawca, Marcin Obara)
W dniu 29 czerwca w zaczął obowiązywać znowelizowany Kodeks pracy. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej w zakresie ochrony pracowników przed czynnikami rakotwórczymi i mutagenami występującymi w miejscu pracy.
Uaktualnienia te mają również na celu ochronę przed substancjami reprotoksycznymi, które mogą negatywnie wpływać na zdolności reprodukcyjne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO
Nowelizacja Kodeksu pracy wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego z marca 2022 roku, mającą na celu ochronę pracowników przed rakotwórczymi i mutagennymi czynnikami środowiskowymi. Ta nowa dyrektywa rozszerza listę szkodliwych substancji o te, które mają działanie reprotoksyczne, mogące wpływać na płodność i funkcje seksualne.
Aktualizacja art. 222
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że chodzi m.in. o takie substancje jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego oraz pewne metale.
Zmiany polegają na aktualizacji artykułu 222 Kodeksu pracy, obejmującego ochronę przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Katalog tych substancji został rozszerzony, umożliwiając ministrowi zdrowia wydawanie rozporządzeń dotyczących chemikaliów, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych działających rakotwórczo, mutagennie lub reprotoksycznie w środowisku pracy.
Twórcy nowych przepisów podkreślają, że substancje reprotoksyczne są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą powodować poważne i nieodwracalne skutki zdrowotne zarówno u pracowników, jak i ich potomstwa. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie przepisów ochronnych.
Pracownicy praktycznie wszystkich sektorów
Zaznaczają oni również, że pracownicy narażeni na kontakt z substancjami reprotoksycznymi pracują praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki.
Najczęściej dotyczy to osób zatrudnionych w produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, przemysłu gumowego, farmaceutycznego, metalurgicznego, kosmetycznego, budownictwa oraz ochrony zdrowia. Do tej grupy zaliczają się także pracownicy zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz warsztatów samochodowych.