Sondaż: Wielka metamorfoza wyborców KO. W tej sprawie całkowicie zmienili zdanie

Jak władze powinny traktować ludzi, którzy próbują przekroczyć granicę Białorusią z Polską? Polaków zapytano o to w sondażu, przeprowadzonym przez Ipsos dla radia TOK FM i portalu OKO.press.
Sondaż: Wielka metamorfoza wyborców KO. W tej sprawie całkowicie zmienili zdanie - INFBusiness

Premier Donald Tusk po odprawie z dowództwem służb mundurowych w placówce Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych w powiecie hajnowskim.

Foto: PAP/Artur Reszko

„Trwa spór o to, jak władze powinny traktować ludzi, które próbują przekroczyć granicę Polski z Białorusią. Który pogląd jest Panu/Pani bliższy?” — zapytała sondażowania w badaniu, w którym można było wybierać między odpowiedziami „Należy ich wpuścić na teren Polski i rozpatrzeć ich wnioski o azyl” oraz „Nie wpuszczać, a jeśli uda się im przekroczyć granicę, kazać wracać na stronę białoruską”. 

Dwie trzecie pytanych (dokładnie 67 proc.) wybrało pierwszą z tych odpowiedzi. Zwolenników przyjmowania wniosków o ochronę było w badaniu 19 proc., a 14 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Oko.press w omówieniu wyników sondażu podkreśla, że wyniki te znacznie różnią się od rezultatów identycznych badań, przeprowadzonych we wrześniu 2021 r. i w listopadzie 2022 r. Wówczas zwolenników push backów było po 52 proc., a odsetek przyjmowania imigrantów i rozpatrywania ich wniosków o azyl wynosił 41-43 proc.

Imigranci na granicy z Białorusią. Rośnie liczba akceptujących push backi. Są wyniki sondażu

W porównaniu z latami 2021-2022 odsetek zwolenników push backów wzrósł wśród zwolenników wszystkich partii. Jednak o ile np. wśród wyborców PiS wzrost ten nie jest wielki (z 82 na 86 proc.), to sympatycy Koalicji Obywatelskiej zasadniczo zmienili zdanie. W 2022 roku, gdy rządziło PiS, wyborcy KO w zdecydowanej większości kwestionowali zasadność push backów, stawiając na przyjmowanie wniosków azylowych — to pierwsze rozwiązanie popierało 20 proc. ankietowanych, wpuszczanie imigrantów — 20 proc.

Obecnie zwolenników stosowania push backów jest wśród sympatyków KO więcej (61 proc.), niż w Trzeciej Drodze (60 proc.) czy Lewicy (39 proc.). Za tym, by imigrantów próbujących dostać się do Polski wpuszczać i przyjmować od nich wnioski o azyl, jest już tylko 28 proc. ankietowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Jedyną grupą wyborców, w której więcej jest zwolenników przyjmowania wniosków o ochronę, niż popierających push backi, są obecnie zwolennicy Lewicy. Różnica nie jest jednak duża (43 proc. do 39 proc.).

Ipsos przeprowadził badanie metodą mixed mode (CATI i CAWI) w dniach 4-6 czerwca 2024 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *