Ruszył nabór do konkursu na wsparcie uniwersalnego projektowania

Ruszył nabór do konkursu na wsparcie uniwersalnego projektowania

Foto: Adobe Stock

dgk

Uniwersalne projektowanie zakłada, że produkty i przestrzenie powinny być użyteczne dla wszystkich ludzi, bez potrzeby adaptacji czy specjalizacji. W praktyce oznacza to tworzenie rozwiązań, które mają być wygodnie i bezpiecznie użytkowane przez osoby w różnym wieku, z różnymi potrzebami i w różnych sytuacjach życiowych.

Przykładami produktów zgodnych z zasadami uniwersalnego projektowania są np.:

  • uchwyty dla lewo- i praworęcznych;
  • witryna e-sklepu umożliwiająca zwiększenie kontrastu i powiększenie czcionki czy odczytanie treści;
  • duże i łatwe do odróżnienia za pomocą wzroku lub dotyku przyciski w urządzeniach typu winda, telefon, bankomat;
  • drzwi przesuwne w sklepach.

Nabór „Dostępność szansą na rozwój 3” zakłada realizację projektu szkoleniowo-doradczego w celu zwiększania świadomości i kompetencji w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania.  Adresatami są podmioty, które chcą poprawić dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, oraz rozszerzać uniwersalne projektowanie towarów i usług.

Do realizacji projektu mogą zgłaszać się m.in. przedsiębiorcy, organizacje działające na rzecz zatrudnienia czy rozwoju gospodarczego, a także uczelnie czy partnerzy społeczni. Kluczowe jest to, aby wnioskodawcy posiadali potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie niezbędne do realizacji projektu szkoleniowo-doradczego w obszarze dostępności.  Mogą uzyskać dofinansowanie do 100% kosztów projektu, z maksymalną wartością pojedynczego projektu wynoszącą do 11,43 mln zł. 

Wnioski można  składać od 10 do 24 czerwca 2024 r. do godz. 10:00 za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS — informuje PARP. 

 

 

 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *