– KHNP obiecuje, że będzie kontynuować historię realizacji projektu w terminie i budżecie, również przy budowie elektrowni jądrowej Konin-Pątnów – zapewnili przedstawiciele koreańskiej spółki Korea Hydro & Nuclear Power, która ma zbudować elektrownię jądrową we współpracy z ZE PAK i PGE. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności. Strona koreańska zapewniła, że zrealizuje termin zgodnie z przyjętymi założeniami.
/ZE PAK /materiały prasowe
W czwartek w Sejmie zebrała się Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, gdzie przedstawiciele zaprezentowano informacje na temat aktualnego stanu prac nad budową elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie.
„KHNP daje rękojmię budowy na czas”
Prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa Tomasz Nowacki przyznał, że obecnie spółka celowa pracuje nad studium wykonalności, co może potrwać 2 lata.
– Czekamy tutaj na decyzję właścicieli. Jesteśmy gotowi do tego, aby takie działania rozpocząć – powiedział Nowacki. Wskazał, że rozmowy z KHNP zostały rozpoczęte i zmierzają do podpisania umowy na projektowanie.
Reklama
– KHNP daje rękojmię budowy na czas i w budżecie reaktorów jądrowych, w zasadzie spółka od kilkudziesięciu lat stale buduje reaktory jądrowe, nie miała nigdy przerwy takiej, jaką miały w budowie spółki zachodnie: europejskie czy amerykańskie. W ciągu ostatnich 30 lat wybudowano 24 bloki jądrowe – wskazywał Nowacki.
Jednocześnie podkreślał, że partnerstwo koreańskiej spółki daje wiele korzyści: zarówno technologię, jak i doświadczenie w zarządzaniu projektami, ale również „to, że strona koreańska deklaruje objęcie udziałów, a więc deklaruje też wejście kapitałowe w inwestycję„.
Obecnie prowadzone są badania środowiskowe i lokalizacyjne, niezbędne przed ropoczęciem fazy budowy. Uczestnicy posiedzenia sejmowej komisji zgodnie stwierdzili, że wytypowana lokalizacja – Konin-Pątnów – jest optymalna dla tego rodzaju inwestycji, ze względu zarówno na dostęp do zbiornika wodnego, jak i położenie w centralnej Polsce czy dostęp do infrastruktury energetycznej (sieci przesyłowe).
– Nasi koreańscy partnerzy budują również dla siebie, co jest dodatkowo motywacją dla realizacji tego projektu. To nie jest tylko opcja „kupić-sprzedać”, to jest długoterminowe zaangażowanie i partnerstwo na dekadę – podkreślił Nowacki.
Koreańczycy gotowi do budowy elektrowni
Przedstawiciele KHNP przekonywali, że spółka zrealizuje projekt zgodnie z przyjętym terminem i budżetem. Zapewnili, że planowana do wykorzystania technologia APR1400 posiada certyfikaty europejskie.
– Nasze bogate doświadczenie z eksploatacji reaktorów APR 1400 będzie w całości przekazane do elektrowni, która zostanie zbudowana w Polsce (…) Nasze doświadczenia zebrane w kraju i za granicą doprowadzi do zachowania najwyższego poziomu kompletności projektu i będzie fundamentem do budowy z sukcesem elektrowni Konin/Pątnów – powiedział przedstawiciel koreańskiej spółki.
Poinformował, że KHNP zawarło umowę o współpracę z Państwową Agencją Atomistyki i rozszerzyło współpracę w obszarze regulacyjnym i uzyskiwania pozwoleń.
– KHNP obiecuje, że będzie kontynuować historię realizacji projektu w terminie i budżecie, również przy budowie elektrowni jądrowej Konin-Pątnów – wskazał, wymieniając zrealizowane dotąd inwestycje zarówno w Korei Południowej, jak i np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Wyjaśniał, że budowa elektrowni przyczyni się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł energii, jak i zmniejszenia emisyjności. Podkreślał, że inwestycja umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy – tylko przy budowie dwóch reaktorów APR1400 potrzeba około 200 tys. osób; do tego należy doliczyć utworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji związanych z prowadzeniem projektów badawczych czy kwestiami regulacyjnymi.
– Lokalni przedsiębiorcy w Polsce będą mieli szanse na udział w budowie elektrowni, ale także na produkcję i dostarczenie podzespołów, które doprowadzi do rozwoju polskiego przemysłu – wskazał przedstawiciel KHNP.
– KHNP będzie pracować nie tylko nad spełnieniem obowiązku w zakresie odpowiedzialności biznesowej, ale także społecznej, aby zapewnić stabilne i stałe miejsce w Polsce – podsumował.
Zgodnie z przedstawionymi danymi wartość koreańskiej spółki wynosi obecnie 49 mld euro.
Elektrownia może ruszyć w 2035 roku
W kwietniu ubiegłego roku podmioty powołały spółkę celową PGE PAK Energia Jądrowa, która realizuje budowę elektrowni. Plan zakłada powstanie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Wystarczyłoby to na dostarczenie 22 TWh energii, a więc ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce.
– „Poszły konie po atomie” – tempo pracy jest imponujące. Realizujemy szereg projektów, ten jest najważniejszy w naszej grupie. Pięć miesięcy temu podpisaliśmy w Seulu list intencyjny a dzisiaj podpisaliśmy dokumenty o powołaniu polskiej spółki, która będzie partnerem KHNP w budowie elektrowni. Przed spółką bardzo poważne wyzwania: pozyskanie decyzji administracyjnych, finansowania, ustalenie wspólnego harmonogramu ze stroną koreańską. Zrobiliśmy już bardzo dużo. To jest niespotykane na skalę światową, żeby tak szybko znaleźć się w punkcie, w którym jesteśmy – mówił wiosną ubiegłego roku Wojciech Dąbrowski, ówczesny prezes PGE.
Współpraca między trzema stronami formalnie rozpoczęła się w październiku 2022 roku, kiedy podpisano list intencyjny w sprawie budowy elektrowni w oparciu o koreańską technologię APR1400, został podpisany w październiku 2022 r. Korea Hydro & Nuclear Power jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie; odpowiada za wszystkie blok jądrowe w Korei Południowej. Inwestycje firma realizowała także m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W ubiegłym roku wskazywano, że możliwym terminem uruchomienia pierwszego bloku jest 2035 rok.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. sponsorowane