Adam Glapiński o wprowadzeniu euro: Bronimy gotówki, bronimy złotego

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zabrał głos po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Glapiński odniósł się również do powracającego przed niedzielnymi wyborami do PE tematu przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. – Bronimy gotówki, bronimy złotego – powiedział wprost prezes NBP. Zdjęcie

Prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński /Andrzej Iwańczuk /Reporter

Prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński /Andrzej Iwańczuk /Reporter Reklama

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała w środę o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego, tj. referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. Decyzja ta okazała się zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

RPP chce trzymać stopy procentowe na stabilnym poziomie i obserwować wpływ niepewnych czynników na gospodarkę i rozwój inflacji, która ponownie zaczęła się rozpędzać w polskiej gospodarce.

Reklama

Adam Glapiński o przyjęciu przez Polskę euro: Bronimy gotówki, bronimy złotego

Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji zabrał głos w sprawie wprowadzenia w Polsce euro. – Gdybyśmy przyjęli euro, nasze tempo wzrostu by znacznie spadło i szłoby w kierunku średniej strefy euro – powiedział wprost prezes NBP. 

– Jeżeli spojrzymy na dane, to kraje bogate Europy Zachodniej rozwijają się wolniej – dodał. – Jak Polska będzie na poziomie krajów bogatych, takich jak Francja czy Wielka Brytania, to też będziemy rozwijać się wolniej. Mniejsza będzie skłonność do ciężkiej pracy czy rezygnacji z czasu wolnego na rzecz pracy. Tak zwykle jest – stwierdził. Według prezesa NBP, Polska może dogonić zachodnie kraje za 8-10 lat – ponieważ w jego ocenie, „Polska szybko zmierza do zajęcia należnej jej pozycji, jednego z czołowych gospodarczo krajów europejskich„.

Prezes NBP powiedział, że oprócz „obrony złotówki”, bank centralny „broni” także gotówki

– Gotówka jest najlepszym środkiem płatniczym dla kraju, który buduje gospodarkę. Pełni nadzwyczajną rolę również w przypadku ataku cybernetycznego, który obejmuje wszystkie formy płatności i operacji bankowych – powiedział. Jak zapowiedział Glapiński, NBP jest gotowy do nagłej wypłaty gotówki. – Mamy nieprzerwane zasoby gotówki – zapewnił. 

Prezes NBP: Inflacja w II połowie roku wzrośnie do ok. 5,2 proc.

NBP spodziewa się, że w II połowie roku po częściowej rezygnacji z tarcz, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrośnie do ok. 5,2 proc. na koniec roku. – Wiemy, że są przyjęte ustawy dotyczące częściowej rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych dotyczących energii, ciepła i gazu. Częściowa likwidacja tarcz spowoduje wzrost cen – powiedział Glapiński. W scenariuszu dalszego mrożenia cen energii poziom ten wyniósłby 3,8 proc., a w scenariuszu całkowitego odmrożenia 7,5 proc. 

Glapiński wrócił także do oskarżeń wysuwanych pod adresem NBP ws. odpowiedzialności banku centralnego za wzrost cen. – Złą wolą było oskarżanie NBP o wysoką inflację. To były księżycowe tezy, że wpływ na jej poziom miały przyczyny wewnętrzne, że za późno podjęliśmy walkę, podczas kiedy inflacja była typowa dla Europy Środkowo-Wschodniej – bronił się Glapiński. Jak mówił, Polska podjęła walkę z inflacją jako drugi kraj w Europie po Czechach i trzeci na świecie po Nowej Zelandii.

– Musieliśmy prostować nieprawdziwe i bezczelne oskarżenia – mówił. Przypomniał, że za inflację tak naprawdę odpowiadał „szok postpandemiczny” i rosyjska agresja na Ukrainę, która wywołała szok energetyczny. – My o tym mówiliśmy, bo się broniliśmy, a zostaliśmy oskarżeni o „politykowanie” – powiedział.

Glapiński: Mogą pojawić się przesłanki do podwyżki stóp procentowych

Nie widzę w Radzie Polityki Pieniężnej skłonności do proponowania obniżki stóp procentowych – ocenił Glapiński. Prezes NBP powiedział, że jest widoczna tendencja, żeby utrzymać obowiązujące stopy. – Mamy sytuację, że inflacja z dużym prawdopodobieństwem wzrośnie, ponieważ jest prawie dokończona ścieżka legislacyjna, która sprawi, że koszty utrzymania gospodarstwa domowego wzrosną – powiedział. 

Według prezesa aktualnie nie jest to dobry moment na rozważanie obniżki stóp. – Co więcej, jeżeli ten proces będzie mieć tendencję utrzymywania się w najbliższych kwartałach, a z projekcji NBP będzie wynikać, że wysoka inflacja w 2025 r. się utrzyma lub wzrośnie, mogą się pojawić przesłanki do podwyżki stóp – przyznał Glapiński. Jak jednak dodał, nie może o tym przesądzić, ani wykluczyć.

NBP kupuje złoto. „Zasób wzrósł do 363 ton, co daje 15. miejsce na świecie”

Adam Glapiński odniósł się również do zakupu złota przez bank centralny. – Od 2018 r. kupiliśmy ponad 260 ton złota, a w samym 2023 r. 130 ton; w sumie zasób złota NBP wzrósł do 363 ton, co daje 15. miejsce na świecie – poinformował Glapiński. Dodał, że więcej złota od NBP kupił tylko chiński bank centralny.

Jak dodał prezes, zakupy złota będą kontynuowane zgodnie z decyzją zarządu NBP, aż do osiągnięcia poziomu 20 proc. ogółu rezerw walutowych, których NBP ma teraz powyżej 200 mld dol. – Obecnie jest to ok. 13 proc., będziemy te zasoby powiększać – zaznaczył szef NBP.

Jak podkreślał Glapiński, wszystkie ważne kraje dbają o odpowiedni poziom rezerw złota. – Zapewnia to stabilność w kontaktach międzynarodowych, świadczy o wypłacalności, i że w każdych warunkach kraj będzie stabilny i wypłacalny – mówił. Prezes NBP tłumaczył, że szczególnie istotne jest, iż Polska jest krajem frontowym NATO.

– Rezerwy walutowe i złoto w przypadku jakiegoś katastrofalnego rozwoju sytuacji, czy to pandemii czy klęsk żywiołowych, czy zagrożenia wojennego, bliskości wojny, są bezcenne. Umożliwiają kontynuację funkcjonowania państwa bez większych zakłóceń – oświadczył Glapiński. Jak dodał, „kwestionowanie systematycznego powiększania rezerw walutowych i zasobów złota może być albo nierozumne, albo wynikać z gorszych przesłanek”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Skrócony tydzień pracy. Paweł Borys, MCI: Temat w perspektywie dekady czy dwóch INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *