Podczas remontu jednej z kamienic na Pradze Północ w Warszawie odkryto zabytkowe drzwi. Niezwykłe znalezisko jest tym bardziej cenne, ponieważ podczas powojennych remontów wymieniono większość stolarki – mimo to te konkretne drzwi zdołały się zachować. Przez lata wejście prowadzące niegdyś do lokalu użytkowego było zamurowane.
/UM Warszawa, MAREK ZIELINSKI/AGENCJA SE/East News /
Zabytkowe drzwi odkryto przez wspólnotę mieszkaniową podczas remontu kamienicy przy ul. Kłopotowskiego 38 – znajdowały się w przejeździe bramnym prowadzącym niegdyś do lokalu użytkowego.
Jak podaje warszawski ratusz, secesyjna kamienica powstała prawdopodobnie pomiędzy 1905 a 1912 rokiem. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
Warszawa. Podczas remontu kamienicy odkryto zabytkowe drzwi
Zabytkowe drzwi były dobrze ukryte. Przez lata nikt nie podejrzewał, że nisza w przejeździe bramnym kamienicy może nie być tylko elementem dekoracyjnym. „Drzwi znajdujące się w niszy od strony przejazdu były zasłonięte sklejką i zamalowane, a od strony lokalu, do którego kiedyś prowadziły, zamurowane” – poinformował Urząd Miasta Warszawy.
Reklama
Drzwi są zniszczone, dlatego planowane jest ich odrestaurowanie. Lokal użytkowy jest własnością m.st. Warszawy, więc Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ (ZGN) zwrócił się do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków z prośbą o pomoc przy renowacji stolarki.
Zabytkowe drzwi przejdą renowacje
Stołeczny konserwator zabytków nazwał odkrycie „zamurowanym skarbem„.
„Stan zachowania płycinowych drzwi z dekoracją snycerską wymaga przeprowadzenia gruntownej renowacji. Od dezynfekcji grzybo- i owadobójczej do naprawy i wzmocnienia konstrukcji, uzupełnienia ubytków drewna, do wykonania warstw wykończeniowych” – dodaje ratusz w Warszawie.
/UM Warszawa /
Wcześniejsze odkrywki wskazały, że pierwotnie sosnowe drzwi były pokryte mazerunkiem.
/UM Warszawa /
Prace już ruszyły. Kilka dni temu drzwi zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni, w której przejdą renowację.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL