Gigafactory AI w Polsce. „Ministerstwo będzie o nią walczyć”

Wniosek o utworzenie gigafabryki sztucznej inteligencji (która ma powstać w Polsce) oczekuje obecnie na decyzję Komisji Europejskiej. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski stwierdził, że w razie jakichkolwiek problemów z zatwierdzeniem przez KE, ministerstwo „będzie zabiegać o fabrykę AI”. Komisja Europejska ujawniła plany stworzenia do pięciu dużych fabryk AI w UE, przy czym 76 wniosków zostało złożonych przez 16 państw członkowskich, w tym Polskę. Zdjęcie

Co dalej z polską fabryką sztucznej inteligencji? Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Co dalej z polską fabryką sztucznej inteligencji? Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Oczekuje się, że Komisja Europejska rozpatrzy wniosek o gigafabrykę AI w Polsce w ciągu kilku miesięcy ; ministerstwo planuje skontaktować się z KE w tej sprawie w lipcu, jak stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, ministerstwo jest gotowe „walczyć o tę fabrykę” – zauważył.

Co z Baltic AI GigaFactory? Czekamy na decyzję KE

Komisja wskazała plany budowy pięciu do siedmiu gigafabryk, podkreślił. Wyjaśnił, że podczas pierwszego naboru, który zakończył się 20 czerwca, otrzymano 76 wniosków z 16 państw członkowskich. Wnioski te dotyczą 60 różnych lokalizacji i łącznie wynoszą 230 miliardów euro.

Reklama

„To wskazuje, że niektóre kraje złożyły wiele wniosków o jedną lokalizację, działając na zasadzie, że – być może się powiedzie” – zauważył zastępca szefa MC. Dodał, że po rozważeniu międzynarodowych konsorcjów i zduplikowanych wniosków, przewidywana liczba krajów dla potencjalnych lokalizacji gigafactory będzie się wahać od 10 do 12.

Standerski wyjaśnił, że początkowa runda aplikacji zostanie wykorzystana przez KE do dokładnego zaplanowania finansowania i ustalenia kryteriów dla kolejnej rundy, która ma zostać ogłoszona do końca tego roku. Następna faza aplikacji będzie koncentrować się na konkretnych miejscach i liczbach, dodał.

Gigafabryki AI w Europie – nowatorska inicjatywa Komisji Europejskiej

„To pierwsza tego typu, zupełnie nowa inicjatywa Komisji Europejskiej , ponieważ obejmuje ona jednoczesną współpracę różnych firm i krajów. To coś, czego Komisja wcześniej nie próbowała w odniesieniu do nowych technologii” – podkreślił. Uważa, że wniosek Polski o budowę gigafabryki jest wyjątkowy w skali europejskiej, ponieważ przewiduje współpracę kilku krajów w ramach jednego projektu: Polski, Estonii, Litwy i Łotwy.

Standerski poinformował, że MC planuje utworzenie Baltic AI GigaFactory w dwóch fazach. Pierwsza faza obejmuje zakup mikroprocesorów, co już jest w toku. „Musimy również wziąć pod uwagę, jak szybki jest ich cykl życia, obecnie około 5 lat. Jednak nowe serie mikroprocesorów, oparte na nowocześniejszych technologiach, wchodzą na rynek częściej niż co dwa lata” – zauważył. Dodał, że ministerstwo zamierza, aby druga faza budowy gigafabryki opierała się na nowszej serii mikroprocesorów.

Początkowo planowane jest utworzenie Baltic AI GigaFactory w maksymalnie dwóch lokalizacjach w Polsce , jednak ministerstwo nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

„Na lokalizację będzie miało wpływ kilka czynników, przede wszystkim wielkość inwestycji i wykonalność połączeń światłowodowych” – podkreślił Standerski. Jak wspomniał, wyzwaniem jest nie tylko zbudowanie samej fabryki, ale także połączenie największych centrów AI w Polsce i krajach bałtyckich.

Zapytany o możliwość budowy gigafabryki poza granicami Polski, Standerski odpowiedział: „Żaden z naszych partnerów nie złożył takiego wniosku, więc nie jest to w tej chwili przedmiotem dyskusji”. Zapytany o możliwość odrzucenia przez Komisję wniosku Polski, podkreślił, że ministerstwo „będzie walczyć o tę fabrykę”. Jednocześnie przyznał, że na tym etapie nie może niczego zapewnić i zasugerował, że należy po prostu cierpliwie czekać na decyzję. „Tak jak czekaliśmy na fabrykę sztucznej inteligencji w Poznaniu, tak też poczekamy na gigafabrykę” – wskazał.

20 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że Polska, wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, wraz z konsorcjum prywatnych przedsiębiorstw i instytucji badawczych, złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o utworzenie GigaFabryki Sztucznej Inteligencji – Baltic AI GigaFactory. Budżet projektu wynosi 3 miliardy euro, a Polska jest liderem. Gigafabryka ma ułatwić rozwój, szkolenie i wdrażanie bardzo dużych modeli i aplikacji AI na niespotykaną dotąd skalę ; jest zaprojektowana tak, aby sprostać potrzebom szkoleniowym i wnioskowaniu modeli AI.

Dostępne fundusze UE na gigafabryki wykorzystujące sztuczną inteligencję

W lutym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że fundusz InvestAI UE o wartości 20 mld euro wesprze finansowanie pięciu gigafabryk AI w UE. Wspomniała, że te gigafabryki połączą rozległą moc obliczeniową z niskoemisyjnymi centrami danych. Do 20 czerwca 16 państw członkowskich złożyło 76 wniosków.

W poniedziałek KE na swojej stronie internetowej poinformowała, że „duża objętość

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *