Zakopane przejęło Samotnię. Schronisko zamknięte na cztery spusty

Nie ma wystawionych stołów, które witały turystów wędrujących po Karkonoszach, nie ma kultowego baru, nie ma także rodziny Siemaszków. Są za to puste ściany. Dzierżawcy, który od prawie 60 lat zarządzali tym legendarnym miejscem, zdali obiekt PTTK. Teraz rządy tam przejmie spółka Wysoka II z Zakopanego. 

Zakopane przejęło Samotnię. Schronisko zamknięte na cztery spusty

fot. PaulSat / / Shutterstock

– Zostawiamy schronisko w takim stanie, że praktycznie nowy dzierżawca może wnieść swoje meble i zacząć natychmiastową działalność. Jest odmalowane, posprzątane. Nie ma żadnego kurzu – mówiła w Faktach TVP3 Magdalena Arcimowicz, córka dzierżawców, która po tragicznej śmierci ojca Waldemara Siemaszki przejęła prowadzenie schroniska wraz z mamą. Musiały bowiem opróżnić obiekt do 15 maja.  

Jak zaznacza Magdalena Arcimowicz, nowy dzierżawca nie kontaktował się ani z nią, ani nikim z jej rodziny. Nie wiadomo więc, co dokładnie planuje. Podkreśla też wielokrotnie w rozmowach z mediami, że

"zostawiamy ją [Samotnię – przypis red.] w bardzo dobrym stanie. […] Jeżeli pojawi się teoria, że ją zdewastowaliśmy i wymaga przebudowy albo zamienienia w luksusowy hotel nie wierzcie w to. To nieprawda – dodaje.

Rąbka tajemnicy uchyla prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk. Jak zaznacza, w pierwszej kolejności zostaną wymienione piece i grzejniki, by ograniczyć pobór energii. Co później? Na razie nie wiadomo. – Nie powstaną apartamenty, nie powstanie hotel, nie powstanie nic – zaznacza prezes. – Ten obiekt będzie taki, jaki w tej chwili jest. W tej strukturze. Będzie tylko, mam nadzieję, unowocześniona jego infrastruktura – dodaje. 

Zmiana dzierżawcy Samotni wzbudza kontrowersje już od dekady, bo wówczas pojawiły się pierwsze próby ustalenia nowego kierownictwa. "Dutki będą się musiały zgadzać – ceny pójdą w górę", "Będzie jak w Murowańcu – McDonaldzie wśród schronisk", "Obiad za 100 zł i randomowa obsługa" – to tylko wycinek komentarzy, które pojawiają się w mediach społecznościowych, kiedy to PTTK ogłosiło wyniki konkursu.

Co zaoferowała firma prowadząca schronisko w Murowańcu, że przechyliła szalę zwycięstwa? Przede wszystkim miesięczny czynsz to minimum 37,5 tys. miesięcznie przez 5 lat (bo na tyle zostanie podpisana umowa). Wysoka II ma dobre referencje od spółki zarządzającej tatrzańskimi obiektami, ale już gorsze od samych turystów, którzy twierdzą, że zmieniła schronisko w hotel z opaskami dla zameldowanych, skutecznie mordując "ducha gór". Więcej o tym napisaliśmy w artykule: "Zakopane przejmuje Samotnię. Coraz więcej niewiadomych wokół nowego dzierżawcy". 

Opr. aw

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *