Samotnia w Karkonoszach w nowych rękach. O schronisko stoczono boje

Samotnia w Karkonoszach będzie miała nowego dzierżawcę. Zamiast rodziny Siemaszko, która prowadziła kultowe schronisko od prawie 60 lat, obiektem będzie zarządzać spółka Wysoka II z Zakopanego, która według PTTK złożyła najlepszą ofertę. Poza nią w konkursie wzięły udział trzy firmy. Zdjęcie

Kultowe schronisko Samotnia w Karkonoszach będzie miało nowego dzierżawcę /Albin Marciniak /East News

Kultowe schronisko Samotnia w Karkonoszach będzie miało nowego dzierżawcę /Albin Marciniak /East News Reklama

  • Kultowe schronisko Samotnia w Karkonoszach będzie miało nowego dzierżawcę.
  • W lipcu ubiegłego roku rodzina Siemaszków, która zarządzała nim od 57 lat, dostała odmowę przedłużenia dzierżawy.
  • Po fali protestów turystów ogłoszono nowy konkurs. Tym razem o dzierżawę Samotni starały się trzy firmy.
  • Od połowy maja schroniskiem będzie zarządzać Spółka Wysoka II z Zakopanego.

O Samotni w Karkonoszach zrobiło się głośno latem ubiegłego roku, kiedy w lipcu rodzina Siemaszków poinformowała, że prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk „bez podania przyczyn odrzucił ich ofertę na przedłużenie umowy dzierżawy Samotni„.

Reklama

Spór o Samotnię w Karkonoszach trwał od roku. Rodzina Siemaszków odchodzi po prawie 60 latach

Jeszcze tego samego dnia w internecie pojawiła się petycja, w której autorzy domagali się zostawienia gospodarzy w schronisku Samotnia. W obronie dotychczasowych dzierżawców podpisało się ponad 44 tys. osób. „Dzięki rodzinie Siemaszków schronisko przyciąga ludzi gór” – argumentowali pomysłodawcy. – To było wspaniałe, jesteśmy bardzo wdzięczni za tę akcję – komentowała wtedy PAP Magdalena Siemaszko-Arcimowicz. 

Prezes PTTK Jerzy Kapłon informował w ubiegłym roku, że obradujące w Jeleniej Górze prezydium doszło do wniosku, że do Samotni trzeba „wpuścić trochę nowoczesności, podnieść standard, na przykład w pokojach powinny być sanitariaty. Takie są oczekiwania współczesnego turysty. Nie chce przebywać w przaśnych i smutnych wnętrzach”. 

Konkurs unieważniono, a „kryteria nowego konkursu zostały przestudiowane przez wiele osób”. W efekcie czego rodzina Siemaszko-Arcimowicz otrzymała aneks do umowy dzierżawy, w której zapisano, że może zostać w schronisku do 15 maja 2024 roku. 

Nowy konkurs, nowi dzierżawcy schroniska w Karkonoszach

Dotychczasowi dzierżawcy opublikowali w mediach społecznościowych oświadczenie, z którego wynika, że ostatecznie opuszczą schronisko w połowie maja

„Z olbrzymim smutkiem informujemy, że będziemy w Samotni do 15 maja. Zabieramy ze sobą mnóstwo wspomnień, wdzięczności i szacunku dla Was – przyjaciół-turystów. Dziękujemy, za wszystko!” – napisano w komunikacie, który podpisali Sylwia Siemaszko, Magda Arcimowicz i Marek Arcimowicz. 

Rozwiń

W konkursie na prowadzenie schroniska PTTK Samotnia w Karkonoszach wzięły udział trzy firmy – najlepszą ofertę miała złożyć Spółka Wysoka II z Zakopanego. – Umowa z nowym dzierżawcą zostanie podpisana na 5 lat – przekazał PAP prezes Błaszczyk.

Firma miała zagwarantować, że jest w stanie płacić minimum 37,5 tys. zł czynszu miesięcznie, dodatkowo firma ma być gotowa ponosić koszty związane z inwestycjami. – Drugie kryterium było związane z inwestycjami. Zainteresowani przedstawiali nam deklarację, w jakiej wysokości są gotowi ponieść koszty z nimi związane. Chodzi m.in. o termomodernizację obiektu z wymianą stolarki i renowacją elewacji, a także wykonanie zabezpieczeń wymaganych przepisami przeciwpożarowymi – poinformował Błaszczyk. 

Nie bez znaczenia było również doświadczenie związane z prowadzeniem tego typu miejsc – spółka prowadzi również schronisko górskie PTTK Murowaniec w Tatrach. – Mają bardzo dobre referencje od spółki zarządzającej tatrzańskimi obiektami. To też pozwala nam zobaczyć pewną perspektywę tej współpracy, bo widzimy, jak ona wygląda w tamtym regionie – powiedział Błaszczyk.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *