Okowita z ziemniaków nowym hitem eksportu. Resort mówi o zmianie przepisów

Okowita ziemniaczana może stać się polską specjalnością na unijnym rynku napojów spirytusowych – wskazano w opublikowanym w ubiegły czwartek komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Resort odniósł się do zmiany przepisów UE dot. wyrobów alkoholowych. Nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 13 maja. Zdjęcie

Okowita może stać się polską specjalnością na unijnym rynku /123RF/PICSEL

Okowita może stać się polską specjalnością na unijnym rynku /123RF/PICSEL Reklama

Nowe zasady pomogą wytwórcom polskiego trunku i konsumentom na krajowym oraz zagranicznym rynku – uważa resort rolnictwa. Chodzi o klasyfikację, która umożliwi stosowanie nowego nazewnictwa dla okowity z ziemniaków.

13 maja 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy UE – podało MRiRW. Wprowadzą nowe definicje napojów spirytusowych, które będą mogły być produkowane w Unii Europejskiej. Regulacje – jak wskazano – pozwolą na lepsze informowanie konsumentów.

W nowej definicji wskazano, że okowita z ziemniaków jest to napój spirytusowy wytwarzany wyłącznie w drodze fermentacji alkoholowej i destylacji bulw ziemniaków do poniżej 94,8 proc. objętości (podobnie jak whisky lub whiskey). Wszystko po to, aby destylat posiadał aromat i smak pochodzący od użytych surowców. Minimalna zawartość alkoholu takiego napoju to 38 proc. objętości. 

Reklama

W definicji zaznaczono, że okowita ziemniaczana nie może zawierać dodatku alkoholu ani aromatów. Do barwienia można użyć wyłącznie karmelu. Dodano, że w celu dopełnienia ostatecznego smaku, wyrób można dosłodzić. Ale produkt końcowy nie może zawierać więcej niż 10 gramów produktów słodzących na litr. Dla okowity z ziemniaków określono również limit zawartości metanolu.

Nowe przepisy UE. „Okowita może stać się polską specjalnością”

Stare przepisy unijne UE z 2019 roku dotyczące napojów spirytusowych nie zawierały między innymi odrębnej kategorii dla okowit ziemniaczanych produkowanych w Polsce. „W 2019 roku Komisja Europejska stała na stanowisku, że napoje spirytusowe wytworzone z destylatu ziemniaczanego mogą być klasyfikowane jako okowity z owoców. Taka klasyfikacja, z uwagi na ograniczenia w definicji okowity z owoców, nie obejmowała wszystkich metod produkcji destylatów ziemniaczanych stosowanych w Polsce” – wskazało MRiRW w komunikacie.

W 2022 roku, z inicjatywy Polski, w KE rozpoczęto rozmowy w sprawie określenia odrębnej definicji dla okowit ziemniaczanych. Dzięki uwagom Polski, w oznakowaniu takiego wyrobu będzie możliwe stosowanie zarówno nazwy prawnej: „okowita z ziemniaków” jak i „okowita ziemniaczana”. „Wydaje się, że ta grupa okowit może stać się polską specjalnością na unijnym rynku” – czytamy w komunikacie resortu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Wielka transformacja energetyczna Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *