Główny Urząd Statystyczny chce zapytać 23 tysiące gospodarstw domowych o ich dochody i źródła utrzymania. Badanie ma na celu pozyskanie aktualnych i porównywalnych z krajami UE danych.
Trwa badanie GUS dotyczące zarobków Polaków (stock.adobe.com, stock.adobe.com)
Jak podaje TVN24, Główny Urząd Statystyczny zaczął zbierać informacje o wynagrodzeniach Polaków. W dobrowolnej ankiecie udział ma wziąć ponad 23 tys. losowo wybranych gospodarstw domowych. Celem badania jest „pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów UE danych dotyczących m.in. dochodów, ubóstwa czy wykluczenia społecznego„.
Ankieterzy GUS mogą zadać domownikom kilka pytań, które będą dotyczyły również warunków mieszkaniowych, wysokości i źródła dochodów, stanu zdrowia czy ogólnej sytuacji materialnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości
Przyjęcie ankietera w domu nie jest obowiązkowe. Badanie można przeprowadzić również telefonicznie lub wypełniając ankietę w Internecie. Wizyty urzędników w domach potrwają do 26 czerwca br. Tożsamość ankietera można potwierdzić w urzędzie.
Polacy niechętnie dzielą się informacjami
Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu Hays i kancelarii Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?” Polacy bardzo niechętnie dzielą się z innymi informacjami na temat swoich wynagrodzeń.
Odpowiedzi respondentów badania pokazują, że informacjami o swoich zarobkach najczęściej dzielą się z partnerem lub partnerką (81 proc.), rodzicami (56 proc.) oraz najbliższymi przyjaciółmi (43 proc.), natomiast nieco rzadziej – z rodzeństwem (34 proc.).
Zobacz także:
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. Tak wzrosły płace
Co dziesiąty ankietowany przyznał, że zachowuje tę informację wyłącznie dla siebie.
W sferze zawodowej temat wynagrodzeń stanowi w Polsce wciąż prawdziwe tabu. Zaledwie 15 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje, że wysokość ich pensji jest znana najbliższym współpracownikom.