Po trudnym gospodarczo 2023 roku ponad połowa ankietowanych przedstawicieli firm nie zamierza dłużej wstrzymywać projektów IT. Zaledwie 3 proc. respondentów zadeklarowało zastopowanie wszystkich działań – wynika z raportu Ework Group.
Branża IT, która przez ostatnie lata rozwijała się wyjątkowo szybko, w ciągu ostatniego roku wyraźnie zwolniła tempo. Było to spowodowane głównie niezbyt dobrą sytuacją gospodarczą, głównie dużą inflacją i destabilizacją geopolityczną. 31 proc. konsultantów oraz reprezentantów firm i organizacji z sektora IT potwierdziło zauważalny spadek zainteresowania doradztwem w tej dziedzinie – wynika z badania Ework Group, międzynarodowego dostawcy rozwiązań w zakresie talentów.
Ponad połowa firm rusza do akcji
Okazuje się, że w 2024 roku ponad połowa (52 proc.) ankietowanych zamierza realizować działania zgodnie z planem, a 36 proc. planuje w tym roku skupić się na swoich priorytetowych przedsięwzięciach. Jedynie 10 proc. zadeklarowało, że rzadko realizuje duże projekty, a zaledwie 3 proc. respondentów zamierza wstrzymać wszystkie działania.
Respondenci, zapytani o trendy technologiczne, które są aktualnie kluczowe dla ich działalności lub realizacji projektów, potwierdzili, że jest to cyfryzacja (30 proc.) oraz AI (18 proc.). Zdecydowanie rzadziej wskazywali automatyzację oraz przetwarzanie chmurowe i brzegowe, a także transformację ekologiczną (po 12 proc.), zaawansowaną łączność, cyberbezpieczeństwo i elektryfikację (po 5 proc.). Inne trendy wskazało zaledwie 2 proc. badanych.
Zmiany na rynku pracy IT
Od czasu wybuchu pandemii sektor IT zaczął swój niezwykle dynamiczny rozwój, a działające w nim firmy zatrudniały wyjątkowo dużo pracowników, którym oferowano dobrze płatne stanowiska. Jednak rok 2023 okazał się trudnym okresem dla tego sektora. Dodatkowo w niektórych obszarach wprowadzono automatyzację procesów i sztuczną inteligencję, które zmniejszyły zapotrzebowanie na początkujących pracowników – asystentów i juniorów. To spowodowało, że szczególnie potrzebni okazali się doświadczeni eksperci, którzy potrzebują jedynie rozwoju kompetencji i adaptacji do szybko zmieniających się technologii. Według raportu HRK ICT oraz IT Contracting wysokość ich wynagrodzeń nie uległa zmianie w stosunku do poprzednich lat i ten trend wciąż się utrzymuje.
Znajomość sztucznej inteligencji gwarantuje pracę
Według Wiolety Sałasińskiej, Recruitment Business Partner HRK ICT, w 2024 roku nie przewiduje się wzmożonego zatrudnienia pracowników IT. Jednak na pewno pojawi się więcej ofert pracy niż w poprzednich latach dla specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyzacji, Cloud Computing, cyber security czy Machine Learning.
– Sztuczna inteligencja wzbudza obawy, że w firmach zastąpi pracowników – twierdzi Wioleta Sałasińska. – Natomiast jej najważniejszą funkcją jest ułatwianie nam pracy. Jeśli pozwoli na automatyzację niektórych rozwiązań, to pojawiają się nowe obszary do zagospodarowania, a co za tym idzie kolejne miejsca pracy, których do tej pory nie było na rynku pracy.