Polacy nie mają wątpliwości, że dzięki obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrósł poziom bezpieczeństwa naszego kraju.
Polskie czołgi Abrams w trakcie ćwiczeń wojskowych
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Zapytaliśmy, czy dzięki obecności Polski w NATO wzrosło bezpieczeństwo kraju. Tak uważa aż 88,7 proc. respondentów, odmienne zdanie ma tylko 1,4 proc, a 10 proc. nie ma na zdania.
Prezydent RP Andrzej Duda proponuje większe wydatki na obronę
Polska została członkiem NATO 25 lat temu. Z tej okazji prezydent RP Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. W trakcie posiedzenia Andrzej Duda zapowiedział, że zaproponuje, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB.
– Nie ma żadnych wątpliwości, że imperializm rosyjski jest faktem i jest groźny. Dzisiaj również i NATO w całości musi zachowywać siłę, sprężystość, gotowość, musi być sprawne i jednolite, musi zrealizować także swoje zobowiązania, które były podejmowane na kolejnych szczytach NATO – powiedział prezydent RP. Dodał, że na ten temat będzie też rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
– Po to, by budowanie zasobów militarnych potrzebnych Europie dla zachowania jej bezpieczeństwa – nie tylko Europy – było faktem, żebyśmy nie musieli dyskutować nad tym, skąd wziąć amunicję, po to, by pomóc dzisiaj naszemu broniącemu się przed rosyjską agresją sąsiadowi – stwierdził prezydent.
Korzyści z obecności Polski w NATO
Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, od momentu wstąpienia do NATO aż 75 tys. żołnierzy uczestniczyło w misjach zagranicznych. Teraz polski kontyngent znajduje się m.in. na Łotwie, w Rumunii, Turcji, Kosowie i Iraku, a samoloty Sił Powietrznych RP regularnie uczestniczą w misjach Air Policing, zapewniających ochronę przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi. W tym roku Polska przeznaczy na obronę narodową do 4,2 proc. PKB, czyli ok. 158 mld zł.
Polityka Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: Nie będzie silnego NATO bez zaangażowania Europy
– Nie ma silnej Europy bez Stanów Zjednoczonych i NATO. Tak jak nie będzie silnego NATO bez zaangażowania Europy. Nie było i nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki. Polska jest dumna z bycia jego częścią od 25 lat – powiedział w orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda.
Po agresji Rosji na Ukrainę NATO zdecydowało o rozmieszczeniu dodatkowych sił sojuszniczych w Polsce. Teraz przebywa u nas około 10 tys. żołnierzy, głównie amerykańskich. Szczyt NATO w Madrycie w 2022 roku przyjął koncepcję strategiczną NATO, z której wynikało, że głównym zagrożeniem dla stabilności sojuszu jest Rosja. Zdecydowano, że wielonarodowe batalionowe grupy bojowe uzyskają możliwość zwiększenia liczebności do poziomu brygady, m.in. w oparciu o utworzenie nowych składów sprzętu i amunicji. Nowy model sił NATO zakłada wzrost najwyższej gotowości z 40 tys. do 300 tys. żołnierzy.
Inwestycje NATO w bezpieczeństwo Polski
W Polsce powstały też nowe struktury wojskowe związane z NATO m.in. w Bemowie Piskim, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Powidzu, Żaganiu oraz Redzikowie. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w Jasionce koło Rzeszowa rozmieszczone zostały systemy Patriot oraz amerykańska Brygadowa Pancerna Grupa Bojowa.
Jednocześnie w ramach programu NATO Security Investment Programme (NSIP) powstały nowe inwestycje wojskowe, np. lotniska, posterunki radiolokacyjne w Suwałkach, Chruścielu, Zamościu, magazyny, obiekty łączności i dowodzenia. Zostało na nie przeznaczonych 7,8 mld zł.