Sondaż. Czy Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO?

Polacy nie mają wątpliwości, że dzięki obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrósł poziom bezpieczeństwa naszego kraju.
Sondaż. Czy Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO? - INFBusiness

Polskie czołgi Abrams w trakcie ćwiczeń wojskowych

Foto: Bartosz Bera/Combat Camera

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Zapytaliśmy, czy dzięki obecności Polski w NATO wzrosło bezpieczeństwo kraju. Tak uważa aż 88,7 proc. respondentów, odmienne zdanie ma tylko 1,4 proc, a 10 proc. nie ma na zdania.

Prezydent RP Andrzej Duda proponuje większe wydatki na obronę

Polska została członkiem NATO 25 lat temu. Z tej okazji prezydent RP Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. W trakcie posiedzenia Andrzej Duda zapowiedział, że zaproponuje, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB.

Nie ma żadnych wątpliwości, że imperializm rosyjski jest faktem i jest groźny. Dzisiaj również i NATO w całości musi zachowywać siłę, sprężystość, gotowość, musi być sprawne i jednolite, musi zrealizować także swoje zobowiązania, które były podejmowane na kolejnych szczytach NATO – powiedział prezydent RP. Dodał, że na ten temat będzie też rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Po to, by budowanie zasobów militarnych potrzebnych Europie dla zachowania jej bezpieczeństwa nie tylko Europy  było faktem, żebyśmy nie musieli dyskutować nad tym, skąd wziąć amunicję, po to, by pomóc dzisiaj naszemu broniącemu się przed rosyjską agresją sąsiadowi – stwierdził prezydent.

Korzyści z obecności Polski w NATO

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, od momentu wstąpienia do NATO aż 75 tys. żołnierzy uczestniczyło w misjach zagranicznych. Teraz polski kontyngent znajduje się m.in. na Łotwie, w Rumunii, Turcji, Kosowie i Iraku, a samoloty Sił Powietrznych RP regularnie uczestniczą w misjach Air Policing, zapewniających ochronę przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi. W tym roku Polska przeznaczy na obronę narodową do 4,2 proc. PKB, czyli ok. 158 mld zł.

Sondaż. Czy Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO? - INFBusiness Polityka Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: Nie będzie silnego NATO bez zaangażowania Europy

– Nie ma silnej Europy bez Stanów Zjednoczonych i NATO. Tak jak nie będzie silnego NATO bez zaangażowania Europy. Nie było i nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki. Polska jest dumna z bycia jego częścią od 25 lat – powiedział w orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda.

Po agresji Rosji na Ukrainę NATO zdecydowało o rozmieszczeniu dodatkowych sił sojuszniczych w Polsce. Teraz przebywa u nas około 10 tys. żołnierzy, głównie amerykańskich. Szczyt NATO w Madrycie w 2022 roku przyjął koncepcję strategiczną NATO, z której wynikało, że głównym zagrożeniem dla stabilności sojuszu jest Rosja. Zdecydowano, że wielonarodowe batalionowe grupy bojowe uzyskają możliwość zwiększenia liczebności do poziomu brygady, m.in. w oparciu o utworzenie nowych składów sprzętu i amunicji. Nowy model sił NATO zakłada wzrost najwyższej gotowości z 40 tys. do 300 tys. żołnierzy.

Inwestycje NATO w bezpieczeństwo Polski

W Polsce powstały też nowe struktury wojskowe związane z NATO m.in. w Bemowie Piskim, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Powidzu, Żaganiu oraz Redzikowie. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w Jasionce koło Rzeszowa rozmieszczone zostały systemy Patriot oraz amerykańska Brygadowa Pancerna Grupa Bojowa.

Jednocześnie w ramach programu NATO Security Investment Programme (NSIP) powstały nowe inwestycje wojskowe, np. lotniska, posterunki radiolokacyjne w Suwałkach, Chruścielu, Zamościu, magazyny, obiekty łączności i dowodzenia. Zostało na nie przeznaczonych 7,8 mld zł.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *