Magdalena Auzbiter
Zaniepokojenie związane z dalszym prowadzeniem działalności deklaruje 96 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. Za największe zagrożenie dla biznesu wskazywane są podwyżki cen energii, surowców i materiałów oraz kosztów pracy, czyli wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności.
Dochodzą do tego dwie zmiany wysokości płacy minimalnej, a w związku z tym zmiana wysokości składek na ubezpieczenia ZUS. Ze względu na spadki liczby klientów, czy sprzedaży i zysków, które są podawane w następnej kolejności kłopotów przedsiębiorców, powodują także problemy z płatnościami dla wielu firm.
To wywołuje zatory płatnicze wśród coraz większych kręgów przedsiębiorców, a te znowu są wskazywane jako potencjalna przyczyna słabości sektora MŚP w 2024 roku. Na kolejnym miejscu w rankingu problemów drobnych przedsiębiorców wskazywane są braki zasobów, zarówno ludzkich w kadrach firm, jak i materiałów potrzebnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorcy szukają wielu rozwiązań na powyższe kłopoty: monitorują należności, prowadzą szeroką analizę zanim rozpoczną współpracę z nowym kontrahentemm, sami korzystają z leasingu oraz innych opcji odroczonych lub ratalnych płatności. Należy jednak brać pod uwagę, że największa roztropność może nie wystarczyć w przypadku problemów finansowych zarówno własnych jak i firm kontrahentów.