Amazon z ogromną karą. Konkurent Allegro zapłaci za masową inwigilację

Amazon France Logistique został ukarany grzywną w wysokości 32 milionów euro za „inwigilację pracowników”. Karę nałożył francuski organ regulacyjny CNIL, tłumacząc, że firma wykorzystywała „nadmiernie inwazyjny” system nadzoru monitorujący wydajność personelu. Zdjęcie

Amazon został ukarany we Francji za inwigilację pracowników /AFP

Amazon został ukarany we Francji za inwigilację pracowników /AFP Reklama

Amazon wprowadził wskaźniki śledzące czas nieaktywności skanerów, których pracownicy magazynu używają do rejestrowania paczek, a także szybkość skanowania przedmiotów; według CNIL taki system był nielegalny.

„To inwigilacja pracowników. Gromadzenie danych przez skanery stanowi nadmierny system monitorowania aktywności i wydajności, prowadzący do tego, że pracownicy potencjalnie muszą usprawiedliwiać każdą przerwę” – stwierdza CNIL.

Francuski Amazon nie zgadza się z zarzutami

„Mówiąc bardziej ogólnie, CNIL uznaje za nadmierne przechowywanie wszystkich danych zebranych przez system, a także wynikających z nich wskaźników statystycznych dla wszystkich pracowników i pracowników tymczasowych przez okres 31 dni” – dodano w komunikacie.

Reklama

W odpowiedzi firma Amazon napisała: „Zdecydowanie nie zgadzamy się z wnioskami CNIL, które są niezgodne z faktami i zastrzegamy sobie prawo do złożenia odwołania”.

Korzystanie z systemów zarządzania magazynem jest powszechną praktyką w branży: są one niezbędne do zagwarantowania bezpieczeństwa, jakości i wydajności operacji oraz zapewnienia śledzenia zapasów i przetwarzania paczek na czas i zgodnie z oczekiwaniami klientów” – dodano.

Firma ma dwa miesiące na złożenie odwołania. Amazon France Logistique zarządza we Francji dużymi magazynami koncernu Amazon. To platforma zakupowa, która jest obecnie największym konkurentem Allegro w Polsce.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 64: Czy prawnicy zaczęli uważać się za bogów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *