Poseł PiS Przemysław Czarnek zaprosił miliardera Elona Muska do odwiedzenia zakładów karnych, w których przebywają byli ministrowie rządu PiS, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Poseł PiS Przemysław Czarnek chce, by Elon Musk odwiedził miejsca osadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Miliarder Elon Musk, właściciel Tesli i platformy X, znanej wcześniej jako Twitter, ma w przyszłym tygodniu odwiedzić Polskę.
Według Bloomberga, przylot Elona Muska do Polski organizuje European Jewish Assosciation (EJA), organizacja reprezentująca społeczności żydowskie w całej Europie. Już kilka miesięcy temu rabin Menachem Margolin – jej przewodniczący – podczas dyskusji na platformie X zaprosił Elona Muska do odwiedzenia Auschwitz-Birkenau, a ten wstępnie przystał na propozycję.
Elon Musk – wizyta w Polsce
Musk ma wziąć udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w ramach poświęconego antysemityzmowi wydarzenia organizowanego przez EJA. Według informacji Bloomberga, podczas sympozjum w Krakowie Elon Musk ma wraz z publicystą Benem Shapiro wziąć udział w dyskusji na temat antysemityzmu w internecie. Wydarzenie EJA organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.
Przemysław Czarnek zaprasza Elona Muska
W czwartek wieczorem były minister edukacji i nauki, poseł PiS Przemysław Czarnek wystosował inne zaproszenie do Elona Muska. Polityk zwrócił się do miliardera na platformie X.
„Po wizycie w Auschwitz w imieniu Wolnych Polaków zapraszamy pana do więzień w Radomiu i Ostrołęce, w których przetrzymywani są członkowie polskiego parlamentu. To pierwszy raz od 1989 roku, gdy w Polsce mamy więźniów politycznych” – napisał do Muska Czarnek.
„Niech świat dowie się, jak nowa koalicja rządowa na każdym kroku łamie prawo zaledwie w miesiąc po przejęciu władzy. Trwa atak na polskie media, sądy i szeroko rozumianą wolność” – dodał poseł PiS.
Sprawa Kamińskiego i Wąsika
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik – byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu – zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.
Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego – Mariusz Kamiński przebywa w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik jest w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzą protest głodowy.
Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.
Po tym, gdy byli ministrowie rozpoczęli protest głodowy, na prośbę ich żon prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte „w trybie prezydenckim”. Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości (senator KO) nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.