Czym jeżdżą polscy posłowie? Od starych motocykli po auta za milion

Jaki drogimi samochodami poruszają się członkowie Sejmu? Zabytkowy gazik, różne rodzaje kabrioletów, nowe Porsche. To niektóre z pojazdów należących do posłów. Parlamentarzyści muszą podawać, jakie auta posiadają w oświadczeniach majątkowych. Właśnie poznaliśmy te opublikowane na początek kadencji. Zdjęcie

Aston Martin DBX na targach w Bangkoku w 2020 roku. Tym modelem jeździ jedna z polskich posłanek /123RF/PICSEL

Aston Martin DBX na targach w Bangkoku w 2020 roku. Tym modelem jeździ jedna z polskich posłanek /123RF/PICSEL Reklama

Jakimi autami poruszają się posłowie? Takie pytanie zadają sobie nie tylko miłośnicy motoryzacji. Marka i model samochodu potrafią dużo powiedzieć o człowieku, a jeszcze więcej o jego portfelu. Z tego drugiego powodu oświadczenia majątkowe parlamentarzystów muszą zawierać informacje o tym, jakimi pojazdami dysponują. Jest jedno zastrzeżenie – wpisywać trzeba te auta (i inne pojazdy, jak rowery czy motocykle), których wartość przekracza dziesięć tysięcy złotych. W oświadczeniach posłów nie znajdziemy więc informacji na temat posiadanej dwudziestoletniej osobówki, która lata świetności ma za sobą.

Reklama

Z naszych ustaleń na podstawie oświadczeń majątkowych wynika jednak, że zdecydowana większość nowych posłów dysponuje autami o wartości powyżej 10 tys. złotych. Sprawdziliśmy, jakie najciekawsze i najdroższe modele pojawiają się wśród zwykłych miejskich osobówek. Do tego publikujemy listę innych ciekawych pojazdów, które posiadają posłowie – od specjalistycznych rowerów, przez łodzie, aż po… samolot.  

Posłowie, którzy stawiają na klasykę

Może nie najdroższymi, ale jednymi z ciekawszych są auta Marka Jakubiaka. Ten poseł z koła poselskiego Kukiz’15 ma w swojej kolekcji dwa zabytki – samochód Gaz 69 z 1972 roku i Mercedesa W z 1984 roku. Właściciel browaru produkującego m.in. markę Ciechan wycenia je na odpowiednio 50 i 70 tysięcy złotych. 

Auto z podobnego okresu co Mercedes Jakubiaka, chociaż jeszcze nie zabytek, należy także do Jacka Ozdoby, wiceministra klimatu i środowiska w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, obecnie ministra bez teki. Jednym z jego samochodów jest SAAB 90 z 1985 roku. Ozdoba ma też drugiego, nowszego SAAB-a, tym razem model 93 z 1999 roku.  

Mercedesa z lat 90. ma Andrzej Gut-Mostowy (PiS), jeden z najbogatszych posłów w Sejmie. „Król Zakopanego” ma Mercedesa G z 1994 roku (to model terenowy). Mimo że prawie trzydziestoletnie, takie auto z tego roku jest wyceniane w internetowych ogłoszeniach na od stu kilku tysięcy złotych w górę. Gut-Mostowy ma też dwa inne auta (a przynajmniej dwa droższe niż dziesięć tysięcy). To kolejna terenówka – Jeep Wrangler z 2015 roku (okazyjnie do znalezienia za 80 tysięcy, pozostałe ceny od 115 tysięcy w górę) oraz BMW 7 z 2017 roku (wystawiane za od stu kilkunastu do nawet 250 tysięcy złotych). 

Tak garaż wyposażyli milionerzy

Jak prezentuje się garaż innych znanych z sejmowych ław milionerów? Sławomir Mentzen z Konfederacji jeździ Mercedesem Coupe Klasy E z 2022 roku o wartości, jak sam podaje, 300 tysięcy złotych oraz Volvo XC 90 z 2022 roku o wartości 340 tysięcy złotych. Poseł zaznacza, że ma „prawo do prywatnego korzystania z tych aut”, można więc uznać, że auta należące do firmy, których może używać, a nie jego własny majątek. 

Artur Łącki z Koalicji Obywatelskiej aut ma aż pięć. To: 

  • Mercedes EQC z 2020 roku, 
  • Land Rover Range Rover z 2019 roku, 
  • Jeep Grand Cherokee z 2016 roku, 
  • BMW 4 Cabrio z 2014 roku, 
  • Infiniti Q 50 z 2015 roku.  

Najdroższe auto, jakie udało nam się znaleźć, należy do kolejnego sejmowego milionera, Roberta Dowhana, także z KO. To Porsche 911 Turbo z 2022 roku o wartości miliona złotych. Dowhan ma też drugie, tańsze Porsche – Cayenne Turbo z 2012 roku o wartości 200 tysięcy złotych. Należy do niego też BMW 2 z 2020 roku, które wycenia na 100 tysięcy złotych. Do tego dochodzi quad Yamaha z 2012 roku i skuter wodny sprzed trzech lat warty sto tysięcy. 

Chociaż zgodnie z oświadczeniem milionerem nie jest, samochodem Porsche może się też pochwalić Radosław Lubczyk z PSL. To model Macan z 2018 roku o wartości ok. 200 tysięcy złotych. Poza tym Lubczyk ma Fiata 500 z 2021 roku (wartość – 40 tysięcy złotych) i motocykl BMW R 1200c z 2001 roku (30 tysięcy złotych). 

Koleżanka Lubczyka z list wyborczych, Barbara Okuła z Trzeciej Drogi, jako jedyna z Sejmu ma za to auto Aston Martin, czyli ulubionej marki Jamesa Bonda. Nie zdecydowała się jednak na żaden z klasycznych modeli – zamiast tego posłanka wybrała SUV-a DBX z 2021 roku o wartości 700 tysięcy złotych. 

Nie tylko samochody. Łodzie i wypasione rowery też mają fanów

Poza kierowcami wśród posłów znajdziemy też całkiem sporo motocyklistów. To np. Robert Wardzała (KO) – który ma, jak przystało na żużlowca, nie jeden, a aż trzy motocykle żużlowe, albo mogący się pochwalić MZTS 250 z 1976 roku Arkadiusz Czartoryski z PiS. 

Kilku posłów, jak można sądzić po oświadczeniach, jest zapalonymi rowerzystami, bo wybrali specjalistyczny sprzęt. To chociażby Andrzej Domański (KO) z wartym kilkanaście tysięcy Colnago CX Zero czy Ryszard Petru z Trzeciej Drogi z rowerem o wartości 14 tysięcy złotych. Najwięcej na swój rower musiał wydać jednak poseł Konfederacji Przemysław WiplerSpecialized Tarmac SL7 Pro kosztuje co najmniej 30 tysięcy złotych. 

Nie brakuje też miłośników wody. Troje posłów – Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, jego partyjna koleżanka Anna Żukowska oraz były prezydent Sopotu Jacek Karnowski (KO) mają własne łodzie lub jachty. Paweł Suski z (KO) może przemierzać świat z kamperem. Natomiast jego koalicyjny kolega Maciej Lasek, poza czterema autami posiadanymi na spółkę żoną, ma jeszcze zdecydowanie najbardziej oryginalną maszynę. Jest on mianowicie – także na spółkę z małżonką – współwłaścicielem… samolotu. To Cessna F150M z 1977 roku o wartości 96 tysięcy złotych. 

Martyna Maciuch

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy sędziów w Polsce muszą wybierać sędziowie? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *