Pies mojego sąsiada w moim bloku szczeka cały dzień, bo jest sam w domu. Czy mogę coś z tym zrobić?

Nieustanne szczekanie psa może być powszechnym problemem w blokach mieszkalnych, szczególnie gdy zwierzę pozostaje bez opieki przez dłuższy czas. Ten uciążliwy hałas może irytować sąsiadów i powodować napięcia. W tym kontekście pojawia się ważne pytanie: czy możliwe jest podjęcie kroków prawnych przeciwko właścicielowi psa?

Pies mojego sąsiada w moim bloku szczeka całymi dniami. Czy mogę coś z tym zrobić?

zdjęcie: Kat / / Pexels

Pies mojego sąsiada w moim bloku szczeka cały dzień, bo jest sam w domu. Czy mogę coś z tym zrobić? - INFBusiness

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może zakazać trzymania psów w budynku mieszkalnym?

Spółdzielnia mieszkaniowa lub spółdzielnia nie może wprowadzić całkowitego zakazu posiadania psów. Wynika to z ochrony praw własności zapisanej w Konstytucji RP i Kodeksie Cywilnym. Czy spółdzielnia mieszkaniowa może podjąć jakiekolwiek działania w związku z uporczywym szczekaniem?

Chociaż całkowity zakaz wprowadzania psów nie jest wykonalny, wspólnota ma prawo do ustalenia wytycznych dotyczących trzymania zwierząt w przestrzeniach wspólnych oraz do ustanowienia przepisów dotyczących hałasu. Zasady te powinny być określone w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli regulamin ten określa limity hałasu, można złożyć skargę do zarządu wspólnoty, który jest zobowiązany do podjęcia odpowiednich działań.

Reklama Zobacz też: Głodny zysku? Serwujemy gorące firmy na wirtualnym talerzu. Deser? Prawdziwe nagrody!

W przypadku szczególnie uciążliwego zachowania właściciela psa – jeśli uporczywie narusza on regulamin domu, wpływając negatywnie na korzystanie z nieruchomości – wspólnota może nawet wystąpić do sądu o nakaz przymusowej sprzedaży lokalu. Jest to dozwolone na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048).

Przepis ten stanowi, że „jeżeli właściciel lokalu długotrwale zalega z uiszczaniem należnych opłat lub uporczywie narusza zasady porządku domowego, czyniąc korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji, stosując przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”.

Należy jednak zauważyć, że takie okoliczności są skrajne i dość rzadkie. Naruszenie musi być poważne, długotrwałe i znacząco wpływać na jakość życia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *