Przemysł zbrojeniowy otrzymuje wsparcie. Ulgi podatkowe dla producentów broni i amunicji.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) chętnie inwestuje w produkcję broni i amunicji. Dzięki niedawnym zmianom w przepisach rządowych, firmy zbrojeniowe mogą teraz korzystać z ulg podatkowych i wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wyraziła już pełną gotowość do współpracy z tym sektorem, który – jak podkreślają władze strefy – ma potencjał do stymulowania innowacji, wspierania rozwoju technologicznego i wzmacniania bezpieczeństwa narodowego.

Zdjęcie

Katowicka SSE gotowa do wsparcia inwestycji o charakterze zbrojeniowym /AFP

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna gotowa do wsparcia inwestycji zbrojeniowych / AFP Reklama

Władze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów, które zezwala na wspieranie produkcji zbrojeniowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, w piątek zapowiedziały gotowość udziału w tego typu inicjatywach.

Rozporządzenie, które weszło w życie 13 czerwca, wprowadziło zmiany w systemie wsparcia inwestycji w Polsce. Od momentu jego przyjęcia firmy zajmujące się produkcją broni i amunicji kwalifikują się do wsparcia w ramach Polskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSI) , co umożliwia im dostęp do zwolnień podatkowych i różnych ulg, wcześniej zarezerwowanych dla innych sektorów. Podczas piątkowego briefingu Rafał Żelazny, prezes KSSE, podkreślił, że rozporządzenie to ma zastosowanie do wszystkich 14 specjalnych stref ekonomicznych i wyjaśnił, że niektóre klasyfikacje w ramach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) były wcześniej wyłączone ze wsparcia PSI, w tym produkcja broni, amunicji i materiałów wybuchowych .

Reklama

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna chętnie inwestuje w produkcję broni i amunicji.

„W KSSE obecnie działają inwestorzy wspierani przez strefę, działający w szeroko rozumianym sektorze obronnym . Takich przedsiębiorstw jest kilka. Jednak ta zmiana (…) umożliwi nam przyciągnięcie nowych inwestycji w tych trzech obszarach, a także w branżach powiązanych z sektorem obronnym , takich jak motoryzacja, chemia i logistyka, które – jako częste ogniwa w łańcuchach podwykonawczych – będą mogły ubiegać się o tzw. decyzje o wsparciu, zyskując tym samym nowy impuls do rozwoju” – podkreślił Żelazny. „To nowe perspektywy, nowy początek i kluczowy element postępu technologicznego, ponieważ wiele nowoczesnych technologii ma swoje korzenie w sektorze obronnym” – zauważył prezes KSSE, podkreślając dodatkowe korzyści, takie jak wzrost bezpieczeństwa narodowego i wzrost inwestycji w Polsce.

Wojewoda śląski Marek Wójcik zauważył, że rozwój nowoczesnych technologii i wspieranie tego wzrostu jest szczególnie istotne w województwie śląskim. „Posiadamy ogromny potencjał, który musimy wykorzystać. Jestem optymistą i wierzę, że dzięki możliwości uzyskania nowych ulg podatkowych dla firm z sektora obronnego i bezpieczeństwa, potencjał technologiczny na Śląsku będzie się rozwijał , wzmacniając potencjał obronny Polski , a także rozwijając różne technologie i nasze możliwości w zakresie przemysłu obronnego i szeroko pojętego bezpieczeństwa” – stwierdził Wójcik.

Wojewoda zwrócił uwagę, że regulacja ułatwia wsparcie zarówno inwestycji, jak i reinwestycji , czyli kontynuacji wcześniejszych projektów. Podkreślił, że w regionie działa wiele wiodących firm zbrojeniowych, a także produkuje się m.in. specjalistyczne pojazdy dla różnych służb oraz materiały wybuchowe dla górnictwa i innych sektorów.

Które firmy skorzystają na wsparciu przemysłu zbrojeniowego?

Wśród firm z branży obronnej, które już otrzymały wsparcie PSI w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Prezes Żelazny wymienił Flytronic i Szcześniak Pojazdy Specjalne. Wyraził nadzieję, że firmy takie jak Huta Łabędy, Bumar-Łabędy, RFK (założona na gruntach Rafako) oraz inne firmy z grupy PGZ, takie jak Rosomak, skorzystają z tej nowej szansy.

Rzecznik Rosomak SA, Michał Rumin, stwierdził, że to nowe narzędzie przede wszystkim wzmacnia bezpieczeństwo – a sektor obronny, który obecnie inwestuje w bezpieczeństwo, rozwój i technologie, liczy na tego typu inicjatywę. „ 5% PKB przeznaczane na obronność plasuje nasz przemysł jako lidera w Polsce, nie tylko pod względem zatrudnienia, ale także zaawansowanych technologii. Technologie wojskowe często napędzają wzrost gospodarczy, więc narzędzia wspierające przemysł obronny, czy ogólnie sektor obronny, mogą dodatkowo napędzać ten przemysł” – podkreślił Rumin.

Nowe możliwości dla firm zbrojeniowych

13 czerwca 2025 roku rząd znowelizował przepisy dotyczące pomocy publicznej, ułatwiając wsparcie inwestycji w produkcję broni i amunicji . Nowelizacja zniosła klauzulę, która wcześniej wyłączała tę działalność z systemu ulg podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycyjnej.

KSSE poinformowała w piątek, że zmiana ta stwarza możliwości dla firm z sektora :

  • zwolnienie z podatku CIT lub PIT na okres 14 lub 15 lat ;
  • pomoc publiczna wynosząca od 40% do 60% kwalifikowanych kosztów inwestycji;
  • dostęp do terenów inwestycyjnych wyposażonych w infrastrukturę techniczną;
  • pomoc ze strony KSSE i innych podmiotów publicznych w zakresie inwestycji – od planowania po realizację.

KSSE obejmuje województwo śląskie i sześć powiatów województwa opolskiego. Obecnie w tej 29-letniej strefie działa ponad 700 firm, które

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *