Rada Polityki Pieniężnej doszła do wniosku w sprawie stóp procentowych. Nastąpił spadek o 25 punktów bazowych, co spowodowało, że stopa referencyjna wyniosła 5,00 procent.
/ Jacek Domiński / Reporter
Na lipcowej sesji Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych . Obecne stopy procentowe w Polsce są następujące:
- stopa referencyjna 5,00 procent ;
- Oprocentowanie kredytu lombardowego 5,50 procent;
- stopa depozytowa 4,50 procent;
- stopa redyskontowa weksli 5,05 proc.;
- stopa dyskontowa weksli 5,10 procent
Jak zmienią się miesięczne raty pożyczek?
Jarosław Sadowski, Dyrektor Działu Analiz w Rankomat.pl, szacuje, jak lipcowa redukcja wpłynie na płatności pożyczek. Odkrycia dotyczą pożyczek o zmiennym oprocentowaniu zaciągniętych w tym lub ubiegłym roku. Zauważa, że „ w przypadku starszych pożyczek redukcja będzie mniej znacząca , ponieważ zarówno dług, jak i pozostały okres spłaty są krótsze”.
Reklama
/rankomat.pl/
„Należy również zauważyć, że niektórzy kredytobiorcy mogą płacić tę samą kwotę raty w lipcu i kolejnych miesiącach, co poprzednio . Dzieje się tak, ponieważ banki zazwyczaj dostosowują oprocentowanie pożyczek co 3 miesiące (według WIBOR 3M) lub co 6 miesięcy (według WIBOR 6M)” – wyjaśnia ekspert.
Wspomina także, że osoby z kredytami o stałym oprocentowaniu będą musiały najdłużej czekać na obniżenie stopy. Dodaje, że każda obniżka stóp wpływa na zdolność kredytową.
/rankomat.pl/
„Obniżenie stóp procentowych zwiększa dostępność kredytów hipotecznych. (…) Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie efektu niższych stóp. W rzeczywistości wzrost ten może być ograniczony przez rosnące koszty utrzymania, które banki biorą pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej . Istnieje również możliwość zaostrzenia przepisów, zmuszając banki do zachowania większej ostrożności przy zatwierdzaniu pożyczek. Z drugiej strony nasze obliczenia zakładają, że dochód kredytobiorcy pozostaje niezmieniony. Jednak jeśli ktoś otrzyma podwyżkę wynagrodzenia, niewątpliwie zwiększy to jego zdolność kredytową” — dodaje Sadowski.
Stopy procentowe. Niektórzy ekonomiści poparli obniżkę
Ważne jest, aby zauważyć, że kilku ekonomistów było silnymi zwolennikami obniżek stóp procentowych podczas posiedzenia MPC w lipcu, opierając się na swoich uwagach. Eksperci podkreślili spadającą inflację i obecnie wysokie realne stopy procentowe.
Należy jednak pamiętać, że inflacja CPI w maju wyniosła 4%, a wstępne dane dotyczące inflacji za czerwiec wskazywały na niewielki wzrost do 4,1%. Wzrost ten (choć niewielki i prawdopodobnie tymczasowy, na przykład w świetle spadających od lipca cen gazu lub zamrożenia dostaw prądu)