Czy Polacy są gotowi oddać życie za ojczyznę? Sondaż nie pozostawia złudzeń

W obronie państwa gotowość do poświęcenia własnego życia zadeklarowało 14 proc. Polaków, jak wynika z najnowszego badania IBRiS dla PAP.
Czy Polacy są gotowi oddać życie za ojczyznę? Sondaż nie pozostawia złudzeń - INFBusiness

Żołnierze 17. Brygady Zmechanizowanej na KTO Rosomak podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2024 r.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Z przeprowadzonego 22 kwietnia badania wynika, że odsetek osób gotowych oddać życie dla obrony państwa zmniejszył się – w porównaniu do badania z ubiegłego roku – o 11,9 punktów procentowych.

Sondaż: Polacy preferują wydatkowanie pieniędzy na obronność zamiast poświęcania życia

Najwięcej Polaków, bo 42,8 proc., jest gotowych przeznaczyć swoje pieniądze na rzecz obrony Polski. W tym przypadku jednak również nastąpił spadek gotowości do poświęcenia w porównaniu z rokiem 2024 (o 3,5 punktu proc.).

O 9,7 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków, którzy są gotowi poświęcić swoje zdrowie dla obrony kraju, osiągając 16,2 proc.

2,3 proc. respondentów zadeklarowało gotowość do poświęcenia życia własnego i bliskich dla obrony państwa (wzrost o 1,3 punktu proc.). 16,3 proc. nie byłoby skłonnych do poświęcenia czegokolwiek, a 7,8 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Czy Polacy są gotowi oddać życie za ojczyznę? Sondaż nie pozostawia złudzeń - INFBusiness

Sondaż IBRiS z 22 kwietnia 2025 roku

Foto: PAP

Sondaż: Połowa Polaków opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność kosztem świadczeń społecznych

Respondentów zapytano również o ich poparcie dla przeznaczenia większych środków na wojsko i obronność, nawet kosztem świadczeń społecznych. 50,6 proc. badanych poparło takie działania, w tym 22,1 proc. „zdecydowanie” je poparło, a 28,5 proc. – „raczej” poparło.

Przeciwnego zdania było 41,8 proc. respondentów (25,2 proc. zadeklarowało „raczej” sprzeciw, a 16,6 proc. „zdecydowanie” sprzeciw). 7,6 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.

Badanie IBRiS z 22 kwietnia 2025 roku

Badanie IBRiS z 22 kwietnia 2025 roku

Foto: PAP

W związku z zagrożeniem ze strony Rosji, Polska od kilku lat intensyfikuje budowę swojej armii, planując osiągnięcie liczebności 300 tysięcy żołnierzy oraz znacząco zwiększając wydatki na zakup sprzętu wojskowego i uzbrojenia. W 2025 roku wydatki Polski na obronność mają wynieść około 5 proc. PKB – co stanowi największe wydatki na armię wśród państw należących do NATO w odniesieniu do wielkości Produktu Krajowego Brutto.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *