Elżbieta Witek powinna być wicemarszałkinią Sejmu? Polacy odpowiadają zdecydowanie

Jedna trzecia ankietowanych Polaków uważa, że kandydatka PiS Elżbieta Witek powinna była zostać wybrana na stanowisko wicemarszałkini Sejmu. Zdecydowana większość jest przeciwnego zdania. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Elżbieta Witek powinna być wicemarszałkinią Sejmu? Polacy odpowiadają zdecydowanie - INFBusiness

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Na inauguracyjnym posiedzeniu 13 listopada nowo wybrani posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków Sejmu. Marszałkiem zgodnie z umową koalicyjnej większości został Szymon Hołownia, lider Polski 2050, a wicemarszałkami – Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z KO, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Posłowie odrzucili kandydatkę zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość, marszałkinię Sejmu poprzedniej kadencji, Elżbietę Witek z PiS. W głosowaniu przeciwko jej kandydaturze opowiedziało się 252 posłów, poparło ją – 203, w tym 193 z 194 posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Oburzone wynikiem głosowania PiS ustami prezesa Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziało, że poza Elżbietą Witek nie będzie nikogo zgłaszać na funkcję wicemarszałka Sejmu i do tej chwili największy klub parlamentarny w Sejmie nie ma swojego przedstawiciela w prezydium.

Czy Elżbieta Witek powinna była być wybrana na wicemarszałkinię Sejmu?

Na takie pytanie w sondażu Wirtualnej Polski odpowiedzieli ankietowani.

Tylko niespełna jedna trzecia z nich, 29,1 proc. badanych, odpowiedziała, że polityczka PiS powinna objąć tę funkcję. „Zdecydowanie” uważa tak 16 proc. odpowiadających.

Przeciwnego zdania jest 61,6 proc. ankietowanych. Z tej grupy 50,5 proc. uważa, że stanowiska wicemarszałkini” zdecydowanie nie powinna objąć Elżbieta Witek.

Zdania na ten temat nie ma 9,3 proc. ankietowanych.

Wyborcy wszystkich, z wyjątkiem PiS, opcji politycznych przeciwko kandydaturze Witek

Tylko wyborcy Prawa i sprawiedliwości są zdania, że Elżbieta Witek powinna być wicemarszałkinią Sejmu. Odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 50 proc. ankietowanych z tej grupy, kolejne 25 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”.

W przypadku sympatyków innych ugrupowań ich opinia była bardziej zdecydowana. Zdecydowanie przeciwnych Elżbiecie Witek w fotelu wicemarszałkini jest 93 proc. wyborców KO, 81 proc. wyborców Trzeciej Drogi, 86 proc. – Nowej Lewicy, 90 proc. – Konfederacji i 71 proc. ankietowanych, którzy określają się jako wyborcy innego ugrupowania.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *