Rekordowy kontrakt na dostawę amunicji dla Wojska Polskiego podpisany. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) dostarczy 300 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm. Kontrakt jest wart blisko 11 mld złotych.
/PGZ SA /materiały prasowe
Konsorcjum PGZ-Amunicja i Agencja Uzbrojenia zawarły w piątek umowę wykonawczą na dostawy blisko 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Chodzi o amunicję kaliber 155 mm. Dostawy będą realizowane w ramach programu Narodowej Rezerwy Amunicyjnej.
To historyczny kontrakt zarówno, jeśli chodzi o wielkość zamówienia, jak i jego wartość – podkreśla PGZ. Wyniesie ona blisko 11 mld zł.
Rekordowa umowa na dostawy amunicji
Nowy kontrakt jest konsekwencją umowy ramowej w czerwca tego roku. Zgodnie z tą umową zmieni się sposób kontraktowania dostaw dla Wojska Polskiego. Na jej podstawie do 2029 roku przewidywane są dostawy do miliona sztuk amunicji różnych typów i kalibrów na potrzeby Wojska Polskiego. Zgodnie z umową zawartą w piątek dostawy 300 tys. sztuk amunicji kaliber 155 mm nastąpią w latach 2024-2029.
Reklama
Jak wskazuje PGZ, nowy sposób kontraktowania pozwoli im lepiej planować produkcję. „Dzięki temu domena amunicyjna PGZ – jedyny podmiot o tak zróżnicowanych kompetencjach na polskim rynku – będzie dostarczać armii amunicję w ilościach rocznych przekraczających wielkość wszystkich dotychczasowych zamówień otrzymanych od wojska w ciągu ostatnich dziesięciu lat” – wskazuje spółka.
Wyzwania na rynku amunicji są obecnie spore. Wszystko ze względu na wojnę w Ukrainie. Europejskie państwa dostarczają jej amunicję, więc muszą uzupełniać swoje zapasy. Tempo dostaw wciąż jest zbyt małe w stosunku do potrzeb zgłaszanych przez siły na froncie – wskazuje strona ukraińska. Więcej o tym problemie pisaliśmy między innymi tutaj.
– Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło nagle zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza artyleryjską. Dzięki naszym działaniom, możemy temu zapotrzebowaniu sprostać. To w dużej mierze zasługa wszystkich osób zaangażowanych w planowanie rozwoju spółek oraz tych zaangażowanych bezpośrednio w produkcję – wskazuje prezes zarządu PGZ, Sebastian Chwałek. – Dzięki poczynionym w ostatnim okresie inwestycjom w infrastrukturę, linie produkcyjne i wzrostowi zatrudnienia potrafiliśmy znacząco zwiększyć nasze moce produkcyjne. Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku amunicyjnego, zgłaszane zarówno ze strony polskiej armii, jak i kontrahentów zagranicznych – dodaje.
Nowe konsorcjum dostarczy amunicję
Podpisana umowa na dostawę blisko 300 tys. sztuk nie jest pierwszym kontraktem na amunicję 155 mm realizowanym przez spółki grupy kapitałowej PGZ na potrzeby polskiej armii. W 2022 roku spółki domeny amunicyjnej zakończyły realizację poprzedniej umowy, zawartej przez ZM Dezamet w 2019 roku.
Konsorcjum PGZ-AMUNICJA, do którego trafi nowe zamówienie, zostało zawiązane 28 kwietnia 2023 roku. Jego przedstawiciele liczą, że w najbliższych miesiącach zawarte zostaną kolejne umowy na amunicję – kalibru 155 mm, ale także na amunicję moździerzową i czołgową.
PGZ-Amunicja to jedyny podmiot w Polsce, który może realizować takie zamówienia z wykorzystaniem własnego potencjału produkcyjnego – podaje spółka. Niezbędna będzie oczywiście współpraca z partnerami zagranicznymi, m.in. w zakresie technologii ładunków modularnych – dodaje PGZ.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL