Zatrudnienie kosztuje pracodawców coraz więcej. Polska wśród liderów UE

Koszty pracy nadal rosną. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnim kwartale poprzedniego roku były one o 12,3 proc. wyższe niż w analogicznym kwartale 2023 r. Porównując te dane z danymi z innych krajów, widać wyraźnie, że Polska miała jeden z najwyższych wskaźników kosztów zatrudnienia wśród państw członkowskich UE.

Zdjęcie

GUS presented data on the revised GDP estimate by quarters for 2023-2024 /123RF/PICSEL

Główny Urząd Statystyczny opublikował zaktualizowane szacunki PKB według kwartałów na lata 2023-2024 / 123RF/PICSEL Reklama

Według raportu GUS, w ostatnim kwartale 2024 r. wskaźnik kosztów pracy wzrósł o 9,4% w stosunku do pierwszego kwartału i o 4,4% w stosunku do trzeciego kwartału.

W 2024 r. koszty pracy w Polsce wzrosły, podczas gdy łączna liczba przepracowanych godzin nieznacznie spadła. W czwartym kwartale 2024 r. przepracowane godziny były o 0,9 proc. niższe niż w tym samym kwartale 2023 r., a koszty pracy wzrosły o 12,3 proc. w tym okresie” – wskazano w oświadczeniu.

Polska należy do krajów UE o najwyższych kosztach pracy

Największy wzrost kosztów zatrudnienia odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (27,6%) , najmniejszy zaś w transporcie i magazynowaniu (3,7%).

Reklama Zdjęcie

Employment cost index according to selected PKD sections in Q1 and Q4 2024 /GUS /

Wskaźnik kosztów zatrudnienia według wybranych sekcji PKD w I i IV kwartale 2024 r. / GUS /

Porównując dane z krajów UE, Polska wydaje się być w czołówce krajów o najwyższych kosztach pracy. Wskaźnik kosztów zatrudnienia w Polsce osiągnął 160,2 w ostatnim kwartale 2024 r. Bułgaria prowadzi z wynikiem 167, a Włochy plasują się na samym dole (107,5).

Zdjęcie

Employment cost index for selected European countries in Q4 2024 /GUS/Eurostat /

Wskaźnik kosztów zatrudnienia dla wybranych krajów europejskich w IV kw. 2024 r. / GUS/Eurostat /

W Polsce, we wszystkich analizowanych sektorach, wahania wskaźnika kosztów zatrudnienia według rodzaju działalności są bardziej wyraźne niż średnia unijna. „Największą różnicę zaobserwowano w sektorze Ochrona zdrowia i pomoc społeczna, gdzie wskaźnik kosztów zatrudnienia był o 57,8 proc. wyższy od średniej unijnej. Najmniejsze wahania odnotowano w sektorze Informacja i komunikacja (24,2 proc.)” – podał Główny Urząd Statystyczny.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Premier zamierza

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *