W czwartek Sejm przyjął ustawę o dokapitalizowaniu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) z budżetu państwa, przeznaczając do 60,2 mld zł na pomoc w budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem koniecznym do dokapitalizowania jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc państwa.
/ 123RF/PICSEL
Łącznie 430 członków parlamentu poparło projekt ustawy, jeden był przeciwny, a nikt nie wstrzymał się od głosowania. Poprawka dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji w obiekty energetyki jądrowej, wraz z inwestycjami powiązanymi, a także ustawa o podziale zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa zostaną teraz rozpatrzone przez Senat.
Polskie Elektrownie Jądrowe ze Wsparciem Rządowym
Zgodnie z ustawą Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), będące w całości własnością Skarbu Państwa, otrzymają rządowe wsparcie na przygotowanie i realizację inwestycji – budowy pierwszej elektrowni jądrowej, z limitem budżetowym w wysokości 60,2 mld zł.
Reklama
Pomoc zostanie udzielona poprzez zwiększenie kapitału zakładowego PEJ za pomocą wkładu pieniężnego. Zwiększenie kapitału zakładowego za pomocą wkładów niepieniężnych, takich jak papiery wartościowe skarbowe, jest również dopuszczalne.
Ustawa określa proces wnioskowania o podwyższenie kapitału zakładowego, podejmowanie decyzji dotyczących rodzaju wpłaty kapitału, zaangażowanych podmiotów oraz rocznych limitów wydatków budżetu państwa związanych z wkładami pieniężnymi. Wsparcie ma być udzielane w latach 2025–2030.
Ponadto ustawa stanowi, że jeśli rekapitalizacja nastąpi poprzez obligacje, limit wydatków budżetu państwa na wkłady pieniężne zostanie proporcjonalnie zmniejszony. Minister Finansów podejmie decyzję o rekapitalizacji na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Przepisy określają, że upoważniony przedstawiciel nie może zwrócić się do Ministra Finansów o rekapitalizację PEJ przed uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w tym formacie. W grudniu 2024 r. Komisja zainicjowała formalny proces notyfikacji dotyczący pomocy publicznej dla elektrowni jądrowej. Oczekuje się, że jednym ze składników tej pomocy będzie rekapitalizacja spółki.
Oczekuje się, że pierwszy reaktor rozpocznie działalność komercyjną w 2036 roku.
Obecna iteracja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW , przy czym Polskie Elektrownie Jądrowe, przedsiębiorstwo w całości będące własnością państwa, będą działać jako inwestor i operator. Poprzednia administracja wskazała konsorcjum Westinghouse-Bechtel jako partnera dla pierwotnej elektrowni, która ma powstać w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.
Rząd zakłada, że 30% kosztów budowy zostanie sfinansowanych ze środków własnych inwestora, co obejmie wymagany prawem zastrzyk kapitałowy, a 70% będzie pochodzić z długów zaciągniętych w instytucjach finansowych.
Według najnowszych oświadczeń Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a komercyjna eksploatacja pierwszego bloku ma się rozpocząć w 2036 r.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News