Prokuratura kontynuuje dochodzenie w sprawie działań zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw na szkodę NCBR – poinformował w czwartek zastępca rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Jacek Mularzuk. Zwrócił uwagę, że zarzuty usłyszały kolejne trzy osoby.
Jak zaznaczył prok. Jacek Mularczyk, chodzi także o oszustwa związane z wyłudzaniem funduszy przeznaczonych na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych z europejskich źródeł, w tym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 – Bridge Alfa.
„Zakres postępowania obejmuje również kwestie związane z praniem pieniędzy uzyskanych z przestępstw, fałszywe powoływanie się na wpływy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a także wręczanie oraz przyjmowanie przez pracowników NCBR korzyści majątkowych i osobistych w kwotach” – wyjaśnił prok. Mularczyk. Mowa o sumie przekraczającej 752 tys. zł.
Podkreślił również, że śledczy analizują przypadki przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez pracowników NCBR oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w kontekście procedowania konkursu „1/1.1.1./2022 – Szybka ścieżka – Innowacje cyfrowe” dotyczącego uzyskania wsparcia finansowego dla projektów badawczo-rozwojowych.
„Szacunkowe straty poniesione w środkach publicznych przekraczają 223 mln zł” – podał prok. Mularczyk.
Zaznaczył, że do tej