Uwaga na popularny ser! GIS: może poważnie zaszkodzić zdrowiu

Sery na desce Główny Inspektor Sanitarny opublikował pilny komunikat. To istotna informacja dla wszystkich entuzjastów nabiału. Z rynku wycofano popularny ser, którego spożycie może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Decyzja o wycofaniu sera z rynku jest związana z powiadomieniem przesłanym za pomocą Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Wystosował je producent tego nabiału. Okazało się, że produkt ten może zawierać niebezpieczną dla zdrowia bakterię. Sprawdź, o jaki produkt chodzi.

Jaki ser został wycofany ze sprzedaży?

W komunikacie opublikowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego zawarto więcej informacji na temat nabiału, który został usunięty z obrotu. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące tego produktu:

Nazwa produktu: Ser MORBIER AOP

  • Numer partii: wszystkie numery partii z poniższymi datami minimalnej trwałości
  • Daty minimalnej trwałości: 29.03.2025; 22.03.2025; 15.03.2025; 08.03.2025; 22.02.2025; 08.02.2025; 30.01.2025; 23.01.2025; 09.01.2025
  • Kraj pochodzenia: Francja

Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania sera z rynku. Wszystkie osoby, które zakupiły ten produkt, proszone są o jego niejedzenie. Najlepiej jest wyrzucić towar lub zwrócić go do sklepu, w którym został nabyty.

Dlaczego ser został wycofany ze sklepów?

Producent – jak informuje komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego – podjął decyzję o wycofaniu sera ze sprzedaży w związku z podejrzeniem obecności bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC). To niebezpieczny patogen, który może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Zakażeniu mogą towarzyszyć objawy takie jak: mdłości, intensywne skurcze żołądka, wodniste biegunki, osłabienie, wymioty oraz gorączka.

W trakcie zakażenia często występują krwawe stolce, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

W rzadkich przypadkach może wystąpić poważne pogorszenie stanu zdrowia, objawiające się jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa – czytamy w oświadczeniu Głównego Inspektora Sanitarnego.

Osoby w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia to dzieci, osoby starsze oraz pacjenci z osłabionym układem odpornościowym, a także z chorobami przewlekłymi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *