Milei grozi w sprawie Mercosuru. To może zmienić zasady gry

Prezydent Argentyny Javier Milei oświadczył w środę, że jego kraj może wycofać się z regionalnego bloku gospodarczego Mercosur, jeśli będzie on blokował zawarcie przez Argentynę dwustronnej umowy o wolnym handlu z USA. Zdjęcie

Prezydent Argentyny Javier Milei oświadczył w środę, że jego kraj może wycofać się z regionalnego bloku gospodarczego Mercosu /FILIPPO MONTEFORTE /AFP

Prezydent Argentyny Javier Milei oświadczył w środę, że jego kraj może wycofać się z regionalnego bloku gospodarczego Mercosu /FILIPPO MONTEFORTE /AFP Reklama

Javier Milei, zdeklarowany sympatyk prezydenta USA Donalda Trumpa, uczestniczył w poniedziałek w uroczystości jego zaprzysiężenia, a następnie udał się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. Przed tym wydarzeniem udzielił wywiadu agencji Bloomberga.

Javier Milei: Mercosur nie może stać nam na przeszkodzie

Prezydent Argentyny ocenił, że aby przywrócić świetność argentyńskiej gospodarki potrzebne są umowy o wolnym handlu. „Musimy otworzyć gospodarkę, a Mercosur nie może stać nam na przeszkodzie” – powiedział.

„Dlatego, podczas gdy równolegle pracujemy ze Stanami Zjednoczonymi nad układem o wolnym handlu, zabiegamy o otwarte drzwi wewnątrz Mercosuru, aby nie był on przeszkodą na drodze do wolnego handlu” – zaznaczył Javier Milei.

Reklama

Dodał, że w „skrajnych warunkach” jest gotowy wycofać swój kraj z tego porozumienia, ale wyraził przekonanie, że nie będzie to konieczne. W skład Mercosuru wchodzą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj.

Umowa o wolnym handlu Mercosur-UE budzi kontrowersje

Wycofanie się z Mercosuru Argentyny – która jest ogromnym rynkiem rolniczym – w sposób diametralny zmieniłoby strukturę samej organizacji, ale też jej potencjalne relacje z krajami członkowskimi UE.

Przypomnijmy, że pod koniec 2024 r. Unia Europejska i Mercosur zawarły porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu, które wywołuje wśród europejskich państw mnóstwo kontrowersji.

Prezydent Argentyny wspomniał również, że planowana jest jego wizyta w Chinach, której celem będzie „pogłębienie relacji handlowych”. „Sądzimy, że jesteśmy gospodarkami komplementarnymi i mamy wspólnie wiele do zrobienia” – powiedział Milei.

Do Argentyny przybył tymczasem zespół roboczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego na negocjacje dotyczące nowego porozumienia w sprawie opiewającego na 43 mld dolarów zadłużenia tego kraju. Według mediów rząd w Buenos Aires liczy, że dobre stosunki Mileia z Trumpem przyczynią się do korzystnej umowy w tej sprawie.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”. Praca na emeryturze. Potrzebne zmiany Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *