Czy sąsiad może zmusić nas do współfinansowania ogrodzenia? Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, płoty na granicy są wspólną własnością, a koszty ich budowy i utrzymania powinny być dzielone. Brak porozumienia może jednak prowadzić do konfliktów, a nawet postępowań sądowych.
Część z nas dzieli ogrodzenie ze swoim sąsiadem (Adobe Stock, HERMANNJOACHIM)
Ogrodzenie działki to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa i prywatności. Jeśli jednak płot znajduje się na granicy dwóch posesji, pojawia się pytanie: kto za niego płaci? Kodeks Cywilny jasno wskazuje, że mury, płoty, rowy czy miedze na granicy są wspólną własnością sąsiadów, co oznacza, że koszty ich budowy i utrzymania powinny być dzielone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Potentat rynku makaronów wskazuje duży problem polskiego rolnictwa. Zenon Daniłowski w Biznes Klasie
Przed rozpoczęciem budowy płotu sąsiad ma obowiązek poinformować drugą stronę i uzyskać jej pisemną zgodę. Dokument ten powinien precyzować szczegóły dotyczące rozmiaru, kształtu, materiału oraz kosztów budowy i utrzymania ogrodzenia.
Jeśli płot będzie użytkowany wspólnie, zgodnie z art. 154 Kodeksu Cywilnego, obie strony są zobowiązane do współfinansowania.
Zobacz także:
Ministerstwo łagodzi stanowisko ws. PIT. Ekspert mówi, co to oznacza
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów
Jeśli sąsiad postawi płot bez konsultacji, druga strona może zażądać jego usunięcia, o ile ogrodzenie znajduje się na granicy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy płot został postawiony w całości na działce sąsiada – wówczas nie można wymagać współfinansowania.
Nieprzestrzeganie powyższych zasad może prowadzić do konfliktów, a w skrajnych przypadkach – do postępowania sądowego. Warto więc dokładnie ustalić szczegóły z sąsiadem przed rozpoczęciem prac, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.