Inflacja CPI w październiku wyniosła 5,0 proc. rok do roku – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Dodatkowo GUS przekazał, że miesiąc wcześniej, czyli we wrześniu, wzrost cen towarów i usług wyniósł ostatecznie 4,9 proc. w ujęciu rocznym.
GUS podał nowe informacje nt. inflacji w Polsce (PAP, Albert Zawada)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły rok do roku o 5,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. – przekazał w piątek (15 listopada) Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Zobacz także:
Inflacja przyspiesza. Dlaczego firmy podnoszą ceny? Są dwa główne powody
Co podrożało najmocniej, a co staniało w ujęciu rocznym?
Z bardziej szczegółowych danych wynika, że ceny samych towarów wzrosły o 4,3 proc. rok do roku (o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym), a usług o 6,7 proc. rok do roku (o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym).
Żywność i napoje bezalkoholowe w październiku 2024 r. były o 4,9 proc. droższe niż w analogicznym miesiącu 2023 r. W przypadku alkoholi i wyrobów tytoniowych wzrost wyniósł natomiast 4,3 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Inwestycja Żabki w małą gastronomię. To już nie tylko sklep
GUS podaje, że w większym stopniu budżety obciąża użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii. W tej kategorii mowa o wzroście o 9,7 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,3 proc. w miesięcznym.
Zobacz także:
Wielkie rozczarowanie. Polska gospodarka nie sprostała oczekiwaniom ekonomistów
Jeśli chodzi o obniżki, to najbardziej potaniała odzież i obuwie – o 1,8 proc. w porównaniu z październikiem 2023 r., a także transport – o 0,4 proc.
Co najbardziej wpłynęło na wzrost inflacji w porównaniu do września?
GUS podał, że w październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie m.in. żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 3,4 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc., 0,13 pkt proc. i 0,06 pkt proc.
Zobacz także:
Do Polski idzie impuls. Ekonomista mówi, co stanie się w 2025 r.
Z kolei niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc.