Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów unijnych, a ich głównym celem jest podniesienie w ubezpieczeniach obowiązkowych minimalnych sum gwarancyjnych.
/ Radek Pietruszka /PAP
W środę Izba wyższa głosowała nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której popierają nowelizację bez poprawek.
Nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń. Wyższe minimalne sumy gwarancyjne
Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Nowela przewiduje m.in. podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych do 29 mln 876 tys. 400 zł w przypadku szkód na osobie i 6 mln 21 tys. 600 zł w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Wyższe sumy gwarancyjne będą miały zastosowanie nie tylko do umów OC zawartych po wejściu w życie zmian, ale także do umów już obowiązujących.
Reklama
Zgodnie z nowelizacją, osoby poszkodowane będą mogły dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, które zaistniały na terytorium innego państwa UE albo państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.
Nowe przepisy przewidują również konieczność wpłacania składek przez ubezpieczycieli na rzecz „funduszu do spraw niewypłacalności”. Ma on zabezpieczać klientów przed groźbą upadku, czy niewypłacalności ubezpieczyciela. Zgodnie z nowelą, krajowe zakłady ubezpieczeń posiadające zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupie obejmującej ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, będą zobowiązane wnosić składkę w wysokości nie większej niż 0,1 proc. składki przypisanej brutto w ubezpieczeniu obowiązkowym. Projektowane rozporządzenie do ustawy przewiduje, że ta składka miałaby wynosić 0,01 proc. składki.
Większość środków na fundusz ds. niewypłacalności ma pochodzić z nadwyżki bilansowej UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Nowe przepisy przewidują też kolejny bezpiecznik w postaci dodatkowej składki w przypadku, kiedy już nastąpi upadłość ubezpieczyciela.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News