Dziś chciałabym się z wami podzielić przepisem na kolorową sałatkę z pomidorami, rzodkiewką i sezamem, która z powodzeniem zastępuje mi lunch, kolację lub inny posiłek. Jest zdrowa, pyszna, a w dodatku nie idzie w boczki. Możecie po nią spokojnie sięgać również w trakcie odchudzania.
Jak zrobić wiosenną sałatkę z warzyw?
Przepis nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Wystarczy wymieszać różne rodzaje sałat z warzywami. Pamiętajcie, że możecie spokojnie wykorzystać również inne składniki, na przykład szpinak, jarmuż, paprykę, ser feta, oliwki, kiełki etc. Tak naprawdę wszystko zależy od waszych indywidualnych preferencji i upodobań. Dlatego puśćcie wodze fantazji i eksperymentujcie.
Przepis: Wiosenna sałatka z warzyw
To świetna propozycja na lekki obiad lub kolację.
KategoriaPrzekąskaRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania15 min.Liczba porcji4
Składniki
- 80 g sałaty masłowej
- 80 g roszponki
- 80 endywii kędzierzawej
- 4 zielone ogórki
- 4 rzodkiewki
- 10-12 pomidorków koktajlowych
- 5 g sezamu
- 5 g siemienia lnianego
- pęczek natki pietruszki
- Na sos
- 4 łyżki oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówUmyj sałatę i warzywa. Ogórka i rzodkiewkę pokrój na cienkie plasterki, a pomidorki przekrój na pół. Wymieszaj wszystkie składniki.
- Robienie sałatkiPołącz oliwę i sok z cytryny. Powstałym sosem polej sałatkę. Dorzuć sezam i siemię lniane. Wymieszaj składniki.
Wskazówka: sos do sałatki możecie przygotować również na bazie oliwy smakowej, aromatyzowanej czosnkiem, bazylią lub chili. Dzięki temu danie nabierze wyjątkowego charakteru.
Dlaczego warto sięgać po sałatki z warzyw?
Sałatki z warzyw nie obciążają układu pokarmowego. Jednocześnie dostarczają organizmowi wielu mikroelementów. Są również źródłem błonnika, który reguluje trawienie i przedłuża uczucie sytości, a w efekcie zapobiega podjadaniu i sięganiu po słodycze czy inne niezdrowe przekąski. Wiosenne sałatki przygotowane na bazie świeżych sezonowych składników to również bomba antyoksydacyjna. Przeciwutleniacze unieszkodliwiają wolne rodniki, niwelują sany zapalne i chronią organizm przed chorobami. Spowalniają też procesy starzenia.