Nie wszystkie jajka są sobie równe. Poszukiwanie najlepszych i najzdrowszych odmian często kończy się marnowaniem pieniędzy, o czym wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy.
Jajka są podstawowym składnikiem polskiej kuchni. Ulepszają różne dania, w tym kanapki, zapiekanki, sałatki i liczne rodzaje farszu, a także stanowią doskonałą podstawę do omletów i jajecznicy. Niemniej jednak ten niezwykły produkt wywołuje wiele pytań wśród Polaków. Dietetyk dr Bartek Kulczyński wziął na siebie zadanie zajęcia się tymi problemami — przynajmniej częściowo. W jednym ze swoich filmów online zajął się powszechnym pytaniem: czy ekologiczne jajka są zdrowsze niż ich „zwykłe” odpowiedniki? Dowiedz się więcej.
Porównanie jaj ekologicznych i „zwykłych”
Badania przeprowadzone przez polskich naukowców z Lublina i Krakowa wykazały, że nie ma istotnych różnic między jajkami ekologicznymi a tymi z chowu konwencjonalnego pod względem składu kwasów tłuszczowych (nasyconych, wielonienasyconych i jednonienasyconych). Wartości wszystkich wyżej wymienionych parametrów były uderzająco podobne, niemal identyczne, przy czym jaja ekologiczne miały nieco wyższą całkowitą zawartość tłuszczu . Ta ilość osiągnęła 27,6 grama, podczas gdy jaja z chowu konwencjonalnego zawierały 25,9 grama tłuszczu.
Nie odnotowano również znaczących rozbieżności w zawartości białka w jajkach. Odmiany ekologiczne mogą pochwalić się nieznacznie większą zawartością białka niż „zwykłe”, jednak ten wzrost nie skutkuje godną uwagi poprawą korzyści zdrowotnych (13 g w porównaniu do 11,8 g na 100 gramów). Ważne jest podkreślenie, że polscy badacze nie poprzestali na tych ocenach. Zbadali również zawartość minerałów w żółtkach w jajach ekologicznych w porównaniu do „konwencjonalnych”. Te pierwsze miały nieznacznie podwyższony poziom potasu, cynku i miedzi, podczas gdy drugie wykazywały wyższe stężenie magnezu, żelaza i manganu. Jednak różnice te nie zostały uznane za istotne. Co ciekawe, zawartość wapnia była taka sama w obu rodzajach jaj (96,9 mg).
Czym różnią się jaja ekologiczne od jaj „zwykłych”?
Dodatkowe badania przeprowadzone przez naukowców z Estonii i Polski również przyniosły intrygujące odkrycia. Eksperci zbadali skład odżywczy jaj pod kątem poziomu witamin i luteiny. Odkryto, że konwencjonalne jaja zawierały ponad dwukrotnie więcej witaminy E w porównaniu do jaj ekologicznych. Miały również nieznacznie wyższy poziom witaminy D.
Z kolei jaja organiczne wykazywały podwyższony poziom luteiny. Zawierały o 82 procent więcej tej substancji w porównaniu do produktów z konwencjonalnego chowu klatkowego (3,84 mg w porównaniu do 2,1 mg na 100 gramów żółtka). Warto również zauważyć, że biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt, jaja organiczne są z pewnością lepszym wyborem.