Już w siedmiu krajach Europy można zrealizować e-receptę transgraniczną. Do listy właśnie dołączyło kolejne państwo.
E-receptę transgraniczną możesz wykupić w Chorwacji, Estonii, Finlandii, Czechach, Portugalii i prawie całej Hiszpanii, a teraz także w Grecji. Ważna dla podróżujących osób zmiana weszła w życie 16 października.
E-recepta transgraniczną – co musisz wiedzieć?
Pacjencki serwis pacjent.gov.pl przypomina zasady, wedle których możesz uzyskać i zrealizować receptę transgraniczną. Przede wszystkim poinformuj lekarza, że chcesz zrealizować e-receptę w innym kraju, ponieważ nie każdy lek możesz wykupić za granicą. Na e-receptę transgraniczną wykupisz leki gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC” (wydawane bez przepisu lekarza), refundowane oraz nierefundowane.
Nie zrealizujesz za granicą e-recepty wystawionej na:
- leki psychotropowe, odurzające, recepturowe,
- produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania),
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- wyroby medyczne.
Kiedy masz już wystawioną e-receptę, musisz zamienić ją w e-receptę transgraniczną. Aby to zrobić, zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, następnie wejdź w „Uprawnienia” i wybierz „Wyraź zgodę na obsługę twoich e-recept za granicą”. Kliknij na niebieski kafelek „Wyraź zgodę” i wybierz kraj lub kraje, w których chcesz móc wykupić e-receptę, oraz wyraź zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych.
WAŻNE: Dzieciom lekarz może wystawić receptę transgraniczną wyłącznie w formie papierowej.
E-recepta transgraniczna a refundacja
Aby wykupić receptę, musisz znaleźć aptekę, która transgraniczne recepty realizuje i przy transakcji okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Pamiętaj, że recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Dopiero po powrocie do kraju możesz zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o refundację.