Nie każdy wie, że cykorię można jeść na ciepło. To powszechnie dostępne warzywo jest bardzo zdrowe i smaczne, jeśli poddusisz je i skarmelizujesz.
Większość z nas zna surówkę z cykorii, ale mało osób próbowało cykorii na ciepło, duszonej lub pieczonej. Cykoria to nieco niedoceniane warzywo, chociaż łatwo dostępne, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Cykoria towarzyszy ludziom od wieków, a była uprawiana jako roślina lecznicza już przez starożytnych Egipcjan i Greków. Z korzenia cykorii wytwarza się bezkofeinową kawę, zaś liście stanowią popularny składnik sałatek. Warto jednak, w celu urozmaicenia naszej diety, przyrządzić cykorię na ciepło.
Jak jeść cykorię?
Najsmaczniejsze i najmniej gorzkie są średnie i większe cykorie, o zwartych główkach i żółtych liściach. Jeśli liście są zielone, wskazuje to, że cykoria nie była właściwie przechowywana i będzie bardzo gorzka. Jeśli przeszkadza nam ten smak, należy wyciąć z niej głąby, które zawierają najwięcej goryczki. Niektórzy radzą, aby cykorie moczyć przez godzinę w wodzie z solą, co wspomaga usunięcie gorzkiego smaku. Jednak lekko gorzkawy smak jest jednym z uroków cykorii, a dodając do niej odrobinę cukru, soku z cytryny i uzyskamy ciekawą kompozycję. Cykoria jest idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju surówek, można również jej łódeczki nadziewać, np. serem pleśniowym i podawać jako przystawkę. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie cykorii na ciepło jako dodatku do obiadu lub samodzielnego dania.
Przepis: Duszona, karmelizowana cykoria
W tym daniu kwaskowaty sok z cytryny i cukier równoważą gorycz cykorii. Można również, zamiast cytryny, wykorzystać sok z pomarańczy, jeśli ktoś lubi takie połączenie.
KategoriaPrzekąskaRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania10 min.Czas gotowania10 min.Liczba porcji4
Składniki
- 3-4 cykorie
- 2 łyżki masła klarowanego lub oliwy z oliwek
- sok z jednej cytryny lub pomarańczy
- szczypta cukru
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Przygotuj cykorięUmyj cykorię, obetnij brzydkie liście zewnętrzne i przekrój cykorię na pół. Wytnij głąby, uważając, żeby cykorie się nie rozpadły.
- Uduś cykorieNa patelni rozgrzej oliwę lub masło klarowane, ułóż cykorie przecięciem do dołu. Duś 3-5 minut z każdej strony. Następnie posyp cukrem, solą i pieprzem i dodaj sok z cytryny lub pomarańczy. Zmniejsz ogień i przykryj patelnię. Duś przez ok. 15 minut.
- Podaj danieKiedy cykorie będą miękkie i skarmelizowane, są gotowe. Ułóż je na półmisku i polej sosem, jaki wytworzył się w czasie duszenia. Podawaj natychmiast.
Jakie właściwości ma cykoria?
Cykoria to warzywo niskokaloryczne (17 kcal/100 g), o dużej zawartości błonnika pokarmowego, co jest korzystne dla zdrowia naszych jelit. Dodatkowo zawiera inulinę, czyli naturalny prebiotyk, wspomagający namnażanie się pożytecznych bakterii jelitowych. Dzięki temu w jelitach może rozwijać się prawidłowa mikroflora, co, według współczesnej wiedzy, wpływa na odporność i zdrowie całego organizmu. Cykoria zawiera również witaminę C, sporo witamin z grupy B, w tym kwas foliowy oraz dużo obniżającego ciśnienie krwi potasu. Za gorzki smak cykorii odpowiada zawarta w nie laktukopikryna, która stymuluje produkcję żółci, co sprzyja lepszemu trawieniu.
Źródła:
- Luisa Weiss, Kuchnia na walizkach, Bukowy Las, 2015
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov