200 tysięcy pacjentów rocznie! Jak POSUM podbiło Poznań

Jeszcze kilka lat temu POSUM balansował na granicy upadku Jeszcze kilka lat temu POSUM znajdował się na skraju upadku. Obecnie, dzięki odważnym reformom organizacyjnym, ekologicznemu podejściu oraz nowoczesnemu zarządzaniu, stał się jednym z najbardziej popularnych ośrodków medycznych w Poznaniu. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad 200 tysięcy pacjentów, co stanowi prawie połowę populacji miasta.

Kryzys? Już historia.

W 2021 roku POSUM był na skraju – rosnące straty, chaos organizacyjny, brak efektywności. Musieliśmy posprzątać stajnię Augiasza – wspomina Konrad Zaradny, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Reformy rozpoczęły się od audytu oraz usprawnienia rozliczeń z NFZ. Ponad 20% naszych przychodów uciekało z powodu błędów w dokumentacji. To były realne pieniądze, które mogliśmy odzyskać, i to zrobiliśmy – podkreśla dyrektor.

Zmieniono strukturę pracy, zainwestowano w zespół oraz procesy rejestracyjne. Rejestracja nie kończy się na uśmiechu i zapisaniu na wizytę – to punkt kontrolny, który wpływa na całe rozliczenie wizyty. Uporządkowaliśmy te procedury, a efekty były zauważalne szybko – dodaje.

Biznesowe DNA w ochronie zdrowia

Konrad Zaradny, który wcześniej pracował w korporacji finansowej, postanowił wdrożyć do publicznego ośrodka metody zarządzania znane z sektora prywatnego. Wprowadziliśmy m.in. system powiadomień SMS z opcją odwołania wizyty. To niewielka zmiana, ale oszczędza czas personelu, redukuje kolejki i poprawia komunikację Ośrodka z pacjentem — zaznacza Konrad Zaradny.

Równolegle POSUM rozwijał tzw. „drugą nogę” przychodów – ofertę komercyjną, która stabilizuje budżet w niestabilnym systemie finansowania z NFZ.

Innowacje, które robią różnicę

POSUM to więcej niż przychodnia specjalistyczna. Dziś oferuje również usługi, które są niedostępne nawet w większych ośrodkach.

Rozwinęliśmy m.in. Punkt Profilaktyki Intymnej 24h, finansowany z budżetu Miasta Poznania, wprowadziliśmy diabetologię na europejski poziom, uruchomiliśmy Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz urologię dziecięcą, ponieważ wcześniej rodzice musieli jeździć z dziećmi po pomoc do innych województw

– zauważa dyrektor.

Słuchamy potrzeb naszych pacjentów – i reagujemy. To dlatego rozwijamy się tak dynamicznie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *