Sektory najbardziej podatne na działanie sztucznej inteligencji (np. usługi finansowe) notują prawie pięciokrotnie wyższy wzrost wydajności pracy – wynika z raportu PwC. Oferty pracy wymagające umiejętności z zakresu AI są na niektórych rynkach premiowane do 25 proc. wyższymi płacami.
Jak wynika z raportu, wzrosła liczba ogłoszeń o pracy wymagającej umiejętności specjalistycznych w zakresie AI; na jedną taką ofertę w roku 2012 r., obecnie przypada siedem. Ponadto, od 2016 r. wzrost liczby ofert wymagających umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji przewyższa wzrost wszystkich ogłoszeń na rynku, przy czym liczba ogłoszeń wymagających umiejętności w zakresie AI rośnie 3,5-krotnie szybciej niż całość wolumenu ofert.
Jak przekazano, w zawodach bardziej wrażliwych na działanie sztucznej inteligencji umiejętności poszukiwane przez pracodawców zmieniają się w tempie o 25 proc. wyższym niż w branżach mniej podatnych na działanie AI.
"Wpływ sztucznej inteligencji na rynki pracy i produktywność jest pozytywny – sektory najbardziej podatne na działanie sztucznej inteligencji – usługi finansowe, technologie informacyjne i usługi profesjonalne – odnotowują prawie 5-krotnie (4.8x) wyższy wzrost wydajności pracy niż branże mniej podatne na jej działanie" – zaznaczono.
Podkreślono, że stanowiska wymagające umiejętności specjalistycznych w zakresie sztucznej inteligencji na niektórych rynkach wiążą się ze znaczną premią płacową – średnio do 25 proc. w USA czy 14 proc. w Wielkiej Brytanii. Skala premii różni się w zależności od branży i kraju. Według raportu w USA może to wynosić od 18 proc. dla księgowych, 33 proc. dla analityków finansowych, 43 proc. dla menedżerów sprzedaży i marketingu, do 49 proc. dla prawników. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii jest to 27 proc. dla prawników, 14 proc. dla menedżerów sprzedaży i marketingu, 34 proc. dla analityków systemowych czy 58 proc. dla inżynierów i administratorów baz danych.
Z raportu wynika, że najszybszy wzrost udziału ról wymagających umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji odnotowuje się w sektorach pracy opartych na wiedzy.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
KupDarmowy zapisWyślijImięJeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników) Nazwa firmy Ulica, numer budynku/lokalu Kod pocztowy Miasto Wyślij
Nazwisko"Obejmuje to usługi finansowe (2,8-krotnie wyższy udział stanowisk wymagających umiejętności AI w porównaniu z innymi sektorami), usługi profesjonalne (3-krotnie wyższy) oraz informacji i komunikacji (5-krotnie wyższy)" – przekazano.
Podkreślono, że 69 proc. prezesów firm oczekuje, że sztuczna inteligencja będzie wymagać nowych umiejętności od ich pracowników, co stanowi wzrost do 87 proc. wśród ogółu ankietowanych, którzy już wdrożyli sztuczną inteligencję – wynika z raportu.
PwC to firma doradcza. W Polsce ma biura w siedmiu miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ok. 7 tys. osób, w tym niemal 2 tys. w zespołach technologicznych.
fos/ malk/