Zbudowany dla kosmosu, wbudowany w smartfony: ekspert ds. eksportu technologii

Liczne innowacje, które pierwotnie opracowano z myślą o pomocy astronautom i eksploracji kosmosu, z biegiem lat stały się szeroko wykorzystywane na naszej planecie. Obecnie są one uważane za powszechne. Znaczącym przykładem są technologie stosowane w smartfonach, o czym w rozmowie z PAP wspominał dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zbudowany dla kosmosu, wbudowany w smartfony: ekspert ds. eksportu technologii

zdjęcie: Hollie Adams/Reuters / / Forum

Początek eksploracji kosmosu datuje się na połowę XX wieku. Od tego czasu postęp w technologii kosmicznej znacząco wpłynął na codzienne życie, czego efektem są liczne wynalazki i innowacje, z których korzystamy do dziś.

Przykłady tych udoskonaleń obejmują nawigację satelitarną (np. GPS), materiały termoizolacyjne (stosowane w kocach ratunkowych), kompozyty węglowe (które są lekkie i trwałe), piankę z pamięcią kształtu (stosowaną w materacach i kaskach), filtry węglowe do oczyszczania wody (stosowane w dzbankach filtrujących), wzmocnione opony, termometry na podczerwień, teflon (pierwotnie nie wynaleziony przez NASA, ale powszechnie przyjęty), cyfrowe przetwarzanie obrazu (które w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju technologii tomografii komputerowej), a także bezprzewodowe odkurzacze i słuchawki.

Ponadto wynalazki z eksploracji kosmosu zintegrowano w smartfonach. „Obecnie trudno sobie wyobrazić smartfon bez aparatu fotograficznego. Jego rdzeniem jest kompaktowa matryca elektroniczna znana jako matryca CMOS, opracowana na potrzeby międzyplanetarnych misji NASA” – przypomniał w rozmowie z PAP dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki Satelitarnej i Robotyki w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Dalej wyjaśnił, że eksperci uznali, że robienie zdjęć planet przy użyciu tradycyjnych technik filmowych byłoby niepraktyczne, ponieważ takich zdjęć nie można było wywołać w próżni kosmicznej. „Dlatego potrzebna była nowa metoda rejestrowania tych obrazów i przesyłania ich z powrotem na Ziemię za pomocą fal radiowych. W latach 70. i 80. XX wieku używano dużych, energochłonnych urządzeń przypominających kamery telewizyjne, podczas gdy w latach 90. XX wieku podejmowano wysiłki na rzecz miniaturyzacji technologii przechwytywania obrazu. Ten postęp doprowadził do stworzenia matryc elektronicznych, w których film został zastąpiony ekranem z pikselami światłoczułymi, który przekształcał przychodzące fotony w sygnały elektryczne, które można było wzmacniać i wysyłać na Ziemię za pomocą komunikacji radiowej” — opisał.

Kilka lat później innowacja ta znalazła zastosowanie w smartfonach, podążając za trendem miniaturyzacji technologicznej.

Ponadto pierwsza misja księżycowa Apollo doprowadziła do opracowania

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *