Według doniesień Telegraph z wtorku europejscy dyplomaci nawiązali kontakt z chatbotem zaprojektowanym tak, aby naśladować brytyjskiego premiera Keira Starmera w ramach przygotowań do negocjacji dotyczących różnych porozumień, w tym handlowych. Ten model sztucznej inteligencji został wykorzystany do prognozowania potencjalnych odpowiedzi przywódcy rządu.
Doniesienia wskazują, że urzędnicy z Hiszpanii i Słowenii otrzymali setki pytań od „cyfrowej repliki” Starmera za pośrednictwem platformy Nostrada.ai, brytyjskiej firmy technologicznej, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby ułatwić symulowane dialogi z dowolnym z 650 członków parlamentu w Izbie Gmin.
The Telegraph zauważył, że europejscy dyplomaci wchodzili w interakcję z chatbotem, aby zbadać prawdopodobne reakcje brytyjskiego premiera dotyczące ustępstw związanych z umową połowową i mobilnością młodzieży. Między botem a urzędnikami wymieniono liczne wiadomości, naśladując dwustronne spotkanie z premierem, a także pytając o jego stanowisko.
Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych
Finalizacja umów między UE a Wielką Brytanią nie była pewna aż do ostatnich godzin.
Ostatecznie w poniedziałek na szczycie w Londynie osiągnięto porozumienie w sprawie rybołówstwa, zapewniające pełny wzajemny dostęp do wód w celach połowowych do 30 czerwca 2038 r. Obowiązujące porozumienie, ustanowione, gdy Wielka Brytania opuściła UE w 2020 r., ma wygasnąć w czerwcu 2026 r. Podczas dyskusji Londyn starał się o przedłużenie porozumienia o kolejne cztery lata, podczas gdy Bruksela zaproponowała siedmioletnie przedłużenie.
Ponadto podczas spotkania przywódców UE z szefem rządu brytyjskiego ogłoszono, że Wielka Brytania zainicjuje rozmowy na temat uruchomienia programu mobilności dla obywateli UE poniżej 30. roku życia, ułatwiającego im podróżowanie, naukę i pracę w Wielkiej Brytanii.
Publikacja poinformowała również, że trwają obecnie prace nad stworzeniem chatbota, którego celem będzie pomoc Europejczykom w negocjacjach z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa. Ponadto rozważane jest stworzenie „cyfrowych replik” rosyjskiego przywódcy Władimira Putina i północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. (PAP)
mzb/ zm/