Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu

Eurpejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP ws. wniosku o postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu – wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu

/ FORUM

Złożenie wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu znalazło się w tzw. "100 Konkretach", programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący KO Donald Tusk poinformował w piątek, odnosząc się do ewentualnego postawienia prezesa NBP przed TS, że jego formacja polityczna nie zrobi niczego, co by naruszyło stabilność, czy podważyło reputację państwa polskiego w Europie, za granicą.

W poniedziałek poseł Polski 2050 i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Ryszard Petru poinformował w TOK FM, że merytorycznie wniosek ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP jest gotowy, ale nie ma decyzji politycznej w tej sprawie.

Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu - INFBusiness

Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu - INFBusiness

EBC

"Szanowny Panie Glapiński,

Dziękuję za list z dnia 15 listopada 2023 r. i za poinformowanie mnie o najnowszym rozwoju sytuacji w związku z zarzutami wysuniętymi przeciwko Tobie.

Z Twojego listu i dodatkowych informacji, na które zwrócono mi uwagę, rozumiem, że członkowie byłej opozycji rozważają złożenie wniosku wstępnego ponieść odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu przed Sejmem za różne naruszenia, m.in naruszenie art. 227 ust. 4 Konstytucji RP. W przypadku członków byłej opozycji strony rzeczywiście miałyby złożyć do Sejmu wniosek wstępny czy jakikolwiek inny środek wpływający na twoją zdolność wykonywania swoich obowiązków jako Prezesa NBP może to, jeśli jest to niezgodne z prawem, wpłynąć na Twoją niezależność i przez przedłużenie niezależności Rady Generalnej.

Jak wspomniał Pan w swoim piśmie, art. 14 ust. 2 Statutu ESBC i EBC gwarantuje niezależność prezesów krajowych banków centralnych i zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm miał następnie podjąć uchwałę o postawieniu Pana w stan oskarżenia. Skoro taka uchwała miałaby prowadzić do Twojego automatycznego zawieszenia w funkcji Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i członka, Rada Generalna można skierować taką uchwałę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócić się o ocenę jego zgodności z prawem.

Ponieważ prosisz mnie o radę, byłabym wdzięczna, gdybyś mógł mnie informować na bieżąco o rozwoju sytuacji w tej sprawie.

Z poważaniem,

[podpisano] Christine Lagarde w celu oceny jego zgodności z prawem."

Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów (231) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Skutkiem przegłosowania w Sejmie wniosku o postawienie przez Trybunałem jest zawieszenie prezesa NBP w wykonywaniu jego funkcji, a jego obowiązki przejmuje wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

pat/ gor/ tus/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *