XTB szczerze przeprasza za włamanie na konto, późne zablokowanie oraz straty w wysokości setek tysięcy złotych.

Do włamania na konto XTB i późniejszej kradzieży doszło podczas rozmowy między klientem a konsultantem, któremu udało się zablokować dostęp zaledwie kilka minut po zgłoszeniu problemu, co spowodowało straty w wysokości około 80 000 zł – to konto Marka ze Śląska. XTB szczyci się sposobem, w jaki zakończyła się obsługa klienta po tym, jak konsultant rozłączył się z powodu zakończenia godzin pracy.

XTB szczerze przeprasza za włamanie na konto, późne zablokowanie oraz straty w wysokości setek tysięcy złotych.

fot. Mateusz Słodkowski / / Zuma Press / Forum

XTB szczerze przeprasza za włamanie na konto, późne zablokowanie oraz straty w wysokości setek tysięcy złotych. - INFBusiness

Po ujawnieniu ataków na konta klientów XTB, Bankier.pl otrzymuje coraz więcej zgłoszeń od inwestorów, których dotyczył ten atak. Wspólnym mianownikiem tych zgłoszeń jest brak uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) . W lipcowym komentarzu dotyczącym głośnego włamania na konta, XTB opublikowało własne statystyki, wskazujące, że tylko „nieco ponad 10% klientów” skorzystało z tej dodatkowej funkcji bezpieczeństwa.

Czy to był sygnał ostrzegawczy, biorąc pod uwagę, że cel ataku przestępców znacznie się rozszerzył? Nasza redakcja zweryfikowała informacje o włamaniach, do których doszło między innymi 11, 17 i 18 lipca, po doniesieniach medialnych o panu Łukaszu, który miał stracić około 150 000 zł, oraz komentarzu XTB, który zawierał wspomniane wcześniej statystyki.

Reklama Zobacz też: Uwolnij swoją wewnętrzną hossę giełdową! Z nami przesada nic nie kosztuje.

Ataki na klientów XTB nie mają charakteru masowego

Na pytanie, czy w związku z tym oświadczeniem częstotliwość ataków hakerskich wzrosła w porównaniu do okresu sprzed lipca 2025 r., XTB nie odpowiedziało wprost, powołując się zamiast tego na ogólny wzrost liczby incydentów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym w sektorze finansowym (według danych CERT w 2024 r. odnotowano wzrost o 29% w ujęciu rok do roku).

„Zagrożenie dotyka najbardziej

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *