Umowa koalicyjna ze zmianami w podatkach. Znamy sześć konkretów

Umowę koalicyjną w piątek 10 listopada podpisali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy. W kilkustronicowym dokumencie znalazło się kilka kwestii podatkowych m.in. czasowe zwolnienie ze składek ZUS, zmniejszenie obciążeń publiczno-prawnych dla pracowników oraz wprowadzenie metody kasowej do rozliczania PIT.

Takie zmiany w podatkach przewiduje umowa koalicyjna. Znamy 6 konkretów

/ https://polska2050.pl/

Jeszcze dwa miesiące temu z uwagą studiowaliśmy zmiany w prawie podatkowym zapowiedziane przez partie polityczne w programach wyborczych. Dzisiaj sprawdzamy, które z tych zapisów trafiły do umowy koalicyjnej podpisanej przez liderów PO, PSL, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy. 

1. Koalicjanci zapowiadają koniec raptownych zmian w podatkach

"Koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi. Strony Koalicji zgodnie przyznają, że stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy to warunek niezbędny dla zwiększenia stopy inwestycji w gospodarce. W tym celu strony Koalicji wprowadzą w szczególności zasadę minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym" – czytamy w punkcie dziesiątym umowy koalicyjnej. 

ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Godne Polecenia, za 0 zł za otwarcie i prowadzenie. Bez warunków, bezterminowo, z bonusami do 2400 zł

2. "Zmniejszenie obciążeń podatkowych" dla pracowników

W umowie przeczytamy także enigmatyczną zapowiedź dotyczącą obniżenia podatków sformułowaną jako deklaracja gotowości "do zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących, w celu pobudzenia aktywności zawodowej i wsparcia rodzin". Przedstawiciele partii nie zawarli szczegółowego projektu, w jaki sposób mają zostać przeprowadzone zmiany w prawie podatkowym zmniejszające obciążenia publiczno-prawne. 

3. Zmiany w rozliczaniu PIT dla przedsiębiorców

Przedstawiciele koalicji wpisali do umowy udostępnienie metody kasowej przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą płaciłyby podatek dochodwy po otryzmaniu zapłaty od kontrahenta. Obecnie obowiązek zapłaty PIT występuje od przychodu należnego, nawet w przypadku braku zapłaty przez drugą stronę transakcji. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

"Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Ostatnie lata stały pod znakiem wojny wypowiedzianej przez rządzących polskim przedsiębiorcom. Bez odbudowy ducha przedsiębiorczości powrót na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego, skutkującego wyższymi wynagrodzeniami, nie będzie możliwy. Odbudujemy zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami"  – można przeczytać w dwunastym punkcie umowy koalicyjnej. 

4. Czasowe zwolnienie z ubezpieczeń społecznych

Wśród zmian w podatkach strony kolalicji zapowiadają możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne (tj. ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie wypadkowe i ubezpieczenie chorobwe). Z opcji chwilowego zawieszenia płatności będą mogli skorzystać przedsiebiorcy odprowadzający składki za siebie. 

5. Chorobowe wypłacane z ZUS-u

"Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo – składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej" – czytamy na kolejnych stronach umowy kolalicyjnej.

Koalicjanci chcą wprowadzić zasadę, że zasiłek chorobowy (tzw. chorobowe) wypłacany pracownikowi w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa, będzie już od pierwszego dnia przelewany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Obecnie pracodawca ma obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, następnie obowiązek przechodzi na ZUS. Wyjątek stanowią zasady dotyczące pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Tym pracownikom pracodawca zobowiązany jest płacić zasiłek chorobowy jedynie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

6. Więcej pieniędzy dla PIP-u

Innym postulatem strony Koalicji jest dofinansowanie Państwowej Inspekcji Pracy. Takie działanie ma stanowić wsparcie dla 16 mln pracowników, aby PIP miał zasoby do efektywnego bronienia praw osób zatrudnionych. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *