Święczkowski nie pojawi się na rozprawie. „Komisja Pegasus nie istnieje”

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wysłał pismo do Prokuratury Krajowej, w którym poinformował o nieobecności prokuratora Andrzeja Rybaka na rozprawie, na której miał złożyć zeznania na polecenie „nieistniejącej tzw. sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa”, jak podano na oficjalnej stronie internetowej Trybunału.

Święczkowski nie pojawi się na rozprawie. „Komisja Pegasus nie istnieje”

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego, podkreślono, że Prezes Trybunału „w dniu 5 maja 2025 r. skierował do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o niestawiennictwie prokuratora Andrzeja Rybaka na rozprawie w charakterze świadka w dniu 7 maja 2025 r. na polecenie nieistniejącej tzw. sejmowej komisji śledczej, której zadaniem jest ocena legalności, prawidłowości i celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych, prowadzonych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, a także organy skarbowe i celne oraz organy prokuratury w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.”.

„Wnosząc o uznanie nieobecności za usprawiedliwioną, Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że nieuprawniony podmiot zwrócił się do Prokuratora Generalnego o dokonanie czynności proceduralnej polegającej na przesłuchaniu świadka” – czytamy w komunikacie prasowym.

Oceniono, że „obecność Bogdana Święczkowskiego legitymizowałaby bezprawne działania grupy posłów, skutecznie utrwalając wysiłki nieistniejącej tzw. Komisji Śledczej Pegaz”, pomimo orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny 10 września 2024 r., w którym stwierdzono, że działalność Komisji Śledczej Pegaz jest niezgodna z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny powtórzył, że pismo Prezesa Trybunału „w pełni popiera deklarację złożoną w piśmie skierowanym do Marszałka Sejmu z dnia 3 lutego 2025 r. w sprawie woli współpracy ze wszystkimi legalnie działającymi organami państwa w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, jakie powstały w związku z uchwałą Sejmu z dnia 17 stycznia 2024 r.”.

„Takim organem może być również parlamentarna komisja śledcza, pod warunkiem że zostanie ona powołana przez Sejm zgodnie z obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej ramami prawnymi. Bogdan Świę

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *